Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
BUGÜN BAŞLIYOR
İçişleri Genelgesi ve Hatay Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları kapsamında işletme kısıtlamaları dün başlarken, sokağa çıkma kısıtlaması da bugün başlıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, “Yeni bir karar alınıncaya kadar, hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak, 21 Kasım Cumartesi günü (bugün akşam) saat 20:00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00’den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak” denildi.

MKÜ’YE 10 ÖĞR.GÖR.,
2 AR.GÖR. ALINACAK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ), 10 Öğretim Görevlisi ile 2 Araştırma Görevlisi alımı yapılıyor.
MkÜ duyurusunda, başvuruların 15 gün içinde yapılması gerektiği belirtilirken, “Araştırma Görevlisi kadrosuna başvurabilmek için, ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak gerekir. Devlet yükseköğretim kurumlarının araştırma görevlisi kadrolarına başvurularda; tezli yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik eğitimi öğrencisi olmak şartı aranır. Adayların azami eğitim (lisansüstü) süresini aşmamış olması gerekir” denildi.
10 Öğretim Görevlisi ile 2 Araştırma Görevlisinin istihdam edileceği birimler ise şunlar:
Antakya Devlet konservatuvarı, Antakya MYO, Hassa MYO, İlahiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Samandağ MYO, Veteriner Fakültesi.

Bakan Koca’nın Gençlere Mesajı
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca, bugün uygulamaya geçecek olan 1-20 yaş arkası genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili bir mesaj yayınladı.
Dr. Fahrettin Koca’nın mesajı şöyle:
“Sevgili Gençler! Bugünlerde gençliğinizi yaşamak da zor. Kovid-19, hareketlilik arttıkça yayılıyor. Sosyal hareketliliği azaltmak zorundayız. Kısıtlamalar, saat 20.00’de başlayacak. 2001 ve sonrası doğumlular, sadece 13.00-16.00 arası sokağa çıkabilecek. Daha az olursa, seviniriz.”

Şişli CHP adına Hatay’da
100 Fidan dikildi
CHP Şişli Gençliği adına bir heyet Antakya’ya geldi ve yanan ormanlık alanda ağaçlandırma gerçekleştirdi.
Edinilen bilgiye göre, Antakyalı Mahmut Aytaç öncülüğündeki Şişli CHP heyeti, 100 zeytin ağacının dikimini gerçekleştirdi.
Bu konuda verilen mesaj ise şu oldu:
“Şişli CHP’lileri olarak, bugün Hatay’dayız. 100 zeytin fidanıyla Hataylıların yanındayız. Yanan yerlere beton değil, ağaç dikmek için! Hatay cehennemini, cennete çevirmek için! Dolar’ın yeşilini değil, zeytinin yeşilini sevdikleri için! Sağ olun gençler, iyi ki varsınız.”

Eğitim Bir Sen etkinliği Pazartesi günü
ONLINE BASIN TOPLANTISI
Eğitim Bir Sen, “Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun”u hayata geçirmek istiyor. Eğitim Bir Sen, 23 Kasım Pazartesi günü, 81 İl’de basın toplantısı düzenliyor. Konuya ilişkin Eğitim Bir Sen mesajında, “Vaat yerine gelmeli. Mesleğin itibarı korunmalı. Öğretmenliğin meslek kanunu olmalı diyoruz” denildi ve online basın toplantısı da 23 Kasım Pazartesi saat 10.30 olarak duyuruldu.

İskenderun ormanlık alanda yangın
BŞB ve ORMAN EKİPLERİ SÖNDÜRDÜ
İskenderun ilçesine bağlı Cırtıman ile Düğünyurdu Mahalleleri arasında bulunan ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, Perşembeyi Cuma’ya bağlayan gece yaşandı. Çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerim ve Orman Genel Müdürlüğü ekiplerinin birlikte müdahalesi ile kontrol altına aldı. Dün sabah itibariyle, bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

HATAY-GİRNE KARDEŞ ŞEHİR OLACAK
Akdeniz’in iki önemli kenti, iki kardeş ülkenin yakın komşusu Hatay ile Girne, ‘Kardeş Şehir’ oluyor. Bu yılın Ocak ayında Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan karar ile atılan ilk adımlar, 3 Kasım tarihinde yapılan Girne Belediye Meclisi toplantısında alınan karar ile somutlaştı.
Süreçle ilgili Başkan Savaş’ın açıklaması şöyle:
“Hatay ile Girne’nin ‘Kardeş Şehir’ olmasından dolayı çok memnunum. İki belediyemizin meclisinde de gerekli karar çıktı. Sadece imzaların atılması kaldı. İnşallah Aralık ayında, hem yeni seçilen Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı, Meclis Başkanımızı, Ticaret Odası Başkanımızı ziyaret eder, hem de Girne ile Şehrimiz arasındaki kardeşlik anlaşmasını imzalarız.”

Online kolaylık
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca yapılan düzenlemeyle, TOKİ’den taşınmazı olanların tapu devrinde tüm işlemlerini tek yerden yapabilmesine yönelik kolaylık sağlandı. Uygulama, “web-tapu sistemi” üzerinden tek bir işlemle yapılabilecek.

Aromatik bitkilerden
Takviye edici gıda
Niğde Teknopark’ta faaliyet gösteren bir firma kekik, nane, adaçayı, lavanta gibi 30’a yakın tıbbi aromatik bitkinin yağındaki etken maddeden, bağışıklık sistemini güçlendirici takviye edici gıda üretti.

Hem ekonomi…
Hem özgürlükler…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem ekonomi politikalarımızı tahkim edecek hem demokrasimizin ve özgürlüklerimizin çıtasını yükseltecek hem milletimizin günlük hayatında rahatlamaya yol açacak hazırlıklar içindeyiz” dedi.

Yüz yüze eğitim
MEB, “Resmi ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir” açıklaması yaptı.

Adalet mesajı!
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, hukuk ve adaletten ayrılmanın, sadece toplumsal ve siyasal düzeni yozlaştırmayacağını, aynı zamanda insanı insan olmaktan uzaklaştıracağını söyledi.

Esnafın talebi
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, “(Kovid-19 salgını) Bu zorlu süreçte, online yemek sipariş sitelerinin esnaftan aldığı komisyonu en aza indirmesi gerekiyor” dedi.

Arazi toplulaştırma
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmaları kapsamında, bu yıl Ekim itibariyle 256 bin hektar alanda toplulaştırma tescili yapılırken, yıl sonuna kadar 541 bin hektarda toplulaştırmanın tamamlanması planlanıyor.

Namaz uyarısı
Diyanet İşleri Başkanlığı, Cuma hutbesinde, Kovid-19 tedbirlerine uymanın herkesin vazifesi olduğu belirterek, bu süreçte risk altında olan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların namazlarını evlerinde kılmalarını tavsiye etti.

Karakulak’ın acı günü
BABAANNESİ VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi Başmüdürü Hüseyin Karakulak, babaanne acısı yaşadı. Karakulak’ın babaannesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, Kırıkhan Mezarlık Kompleksi’nde kılınan öğle namazı sonrası Kalekamberli Mahallesi’nde defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Gönüllü aranıyor
Kovid-19 geçirmemiş 18-59 yaş arası gönüllüler, “https://covid19asi.calismasi.info” adresinden veya 0850 811 18 80 numarasını arayarak başvuruda bulunabilecek.

HES Şartı
Meclis’e girişlerde HES kodu zorunluluğu! TBMM yerleşkesi ve eklentilerine girişlerde, dünden itibaren HES kodu uygulamasına geçildi.

Kimler muaf?
Valiliklere gönderilen genelge kapsamında saat 20.00’den itibaren uygulanacak kısıtlamalar-dan; sağlık kurumları, iletişim ve tedarik ile taşımacılık ve lojistik firmaları, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, otel ve konaklama yerleri muaf olacak.

Kağıt bardaklar!
News Medical Science haberine göre, kağıt bardakların sıcak içeceklerle temas ettiğinde, yüksek düzeyde mikroplastik parçacığın açığa çıktığı bildirildi.

YÖK uyardı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteleri, uzak-tan veya online yapılan sınavlarda, sınav güvenliği için gerekli tedbirlerin alın-ması konusunda uyardı.

İllere yazı
Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime verilen arada, hastalık, izin ve benzeri nedenlerle canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretmen görevlendirmesi yapılacağını bildirdi.

Yurt içi piyasalar
Pozitif ayrıştı
Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki artış ve ekonomiye yönelik teşvik belirsizlikleri ile karışık bir seyir izlerken, Türk lirası varlıklar “ekonomide yeni dönem” söylem ve adımları ile pozitif ayrıştı.

Her 17 saniyede!
DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Avrupa ve ABD’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının merkez üssü olma özelliğini sürdürdüğünü belirterek, Avrupa kıtasında virüsten her 17 saniyede bir kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Hukuk sözü…
İstihdam mesajı…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokrasimizi, hak ve özgürlükleri, hukuku güçlendirerek yatırımları canlandıracak, ekonomimizi büyütecek, istihdamı artıracağız” dedi.

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 57 milyon 49 bin 907 oldu.

Kadın Cinayeti
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, bir kadını pompalı tüfekle vurarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığın, cezasında “haksız tahrik” indirimi uygulanması talebini kabul etmeyerek yerel mahkemenin verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararını onadı.

RTÜK açıkladı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kurul üyelerinin şahsi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımların sadece kendilerini bağladığını bildirdi.

Yasaklar başladı
İçişleri Bakanlığı’nın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele amacıyla Valiliklere gönderdiği genelge kapsamında uygulanacak tedbirler, dün akşam saat 20.00 itibariyle başladı.

Öğretmenlere kitap
Milli Eğitim Bakanlığı ile Herkese Kitap Vakfı işbirliğinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında, 32 bin ilkokul öğretmenine Grigory Petrov’un “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabı hediye edilecek.

İletişim hattı
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş., Türkiye’de bir “ilki” gerçekleştirerek, işitme engelliler için işaret diliyle konuşma olanağı sunan görüntülü iletişim hattını hizmete açtı.

(Visited 1 times, 1 visits today)