Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

OKUL NAKİLLERİ DURDURULDU Milli

OKUL NAKİLLERİ DURDURULDU
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dün sürpriz bir kararla, okullar arası öğrenci nakillerini durdurdu. MEB kararıyla, hiçbir şekilde okullar arası öğrenci hareketleri yapılamayacak. Milli Eğitim çevrelerinde, son süreçte çok sayıda öğrencinin özel okullardan resmi okullara geçiş yapmak istediğine ilişkin başvurular üzerine bu kararın alındığı konuşuluyor.

TÜBİTAK BİLİM FUARI
BAŞVURULARI BAŞLADI
4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’na başvurular, 23 Kasım Pazartesi günü başladı. Başvurular, 22 Ocak 2021 saat 17.30’a kadar devam edecek. 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’yla, 5-12. sınıf öğrencilerinin, ilan edilen tematik alanlar arasından ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine, bilimsel metodolojiye uygun şekilde çalışmalar yaparak elde ettikleri araştırma sonuçlarını sergileyebilecekleri Bilim Fuarlarına destek verilmesi amaçlanıyor.

VALİLİK ETKİNLİĞİ
KADINA ŞİDDETE DUR İÇİN…
Hatay Valiliği, bugün kutlaması yapılacak olan 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla etkinlikler düzenliyor.
Bu etkinlikler şöyle:
-25 Kasım Çarşamba günü saat 10:00’da, Hatay Valiliği başkanlığında, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı.
-25 Kasım Çarşamba günü saat 10:35’te, Vilayet Polis Merkezi Amirliği’ne ziyaret.
-Aynı gün saat 13:30’da, Antakya Künefeciler Meydanı’nda yapılacak olan KADES Uygulaması tanıtımı yapılması.

12 DEAŞ’LI TERÖRİST İHBARI YANLIŞ ÇIKTI
Hatay’dan Antalya’ya gitmek üzere yola çıkan otobüste DEAŞ’lı 12 teröristin olduğu ihbarı, polisi alarma geçirdi. Yapılan incelemede, ihbarın doğru olmadığı ortaya çıktı ve suç unsuruna rastlanmadı.
Antalya’da, kentin giriş ve çıkışlarında önlem alan polis, ihbar üzerine, ilimiz Hatay’dan giden otobüsü sabah saatlerinde Hürriyet Caddesi’nde durdurdu. İçinde 6 yolcu bulunan otobüs titizlikle aranırken, yolcuların genel bilgi taraması yapıldı. Yapılan incelemede, ihbarın asılsız olduğu ortaya çıktı. Otobüsün şoförü Kenan Yıldırım, “Hatay’dan yola çıktıktan sonra, polis ve jandarma tarafından defalarca durdurulduk. Ben, otobüsüme izin belgesi ve HES numarası olmayan kimseyi almıyorum. Bu, rakip firmaların yalanı” diye konuştu.
Otobüs, yapılan incelemenin ardından yoluna devam etti.

AYHAN KUZU KOVİD’E YAKALANDI
Almanya’da faaliyet gösteren Türk Derneği’nin Başkanı, Antakyalı hemşerimiz Ayhan Kuzu’nun kovid testi pozitif çıktı. Almanya’da bulunan Defne Kulturverein e.V Mannheim derneğinin başkanı olan Antakyalı Ayhan Kuzu’nun sosyal medya paylaşımı şöyle:
“Sevgili dostlarım, kıymetli kardeşlerim… Kovid-19 testimin pozitif çıktığını üzüle-rek öğrendim. Tedaviye başlanmıştır. Hayırlı dualarınızı esirge-meyin.”

CİM Adana Bölge Müdürü Keleş’ten Başsağlığı Mesajı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana Bölge Müdürü Mustafa Keleş, bir mesajla, önceki gün vefat eden ve dün son yolculuğuna uğurlanan Antakyalı İş İnsanı, Gazete Sahibi, Siyasetçi Tevfik Fazlı Doğan’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve başsağlığı diledi. CİM Adana Bölge Müdürü Mustafa Keleş’in mesajı şöyle:
“Hatay Zafer Gazetesi ve Yerel Havadis Gazetesi imtiyaz sahibi, Hatay basın camiasının tanınan ismi, değerli basın mensubu Tevfik Fazlı Doğan, tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi, sevenleri ve basın camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

Asker ailelerine
Milli Savunma Bakanlığı, personel ailelerinin moral ve motivasyonunu en üst düzeyde tutmak için özel birimler oluşturdu. Birimler, ailelerin ihtiyaçları için 7/24 destek sağlıyor.

Çay tüketimi
ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, “Çay, temel gıda anlamında, salgın sürecinde farklı bir yere oturdu. İnsanların evlerinde oturması, çay satışlarımıza yansıdı, bize ve üreticiye katkı sağladı” dedi.

Kasım’da arttı
İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), Kasım’da, bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 75,8 seviyesine yükseldi.

İskenderun
TOKİ Konut sakinleri günlerdir SU’suz…
SU’SUZLUK EYLEM YAPTIRDI
İlimiz İskenderun ilçesinde TOKİ konutlarında aylardır su sıkıntısı yaşayan vatandaşlar sokağa dökülerek, TOKİ yönetimini istifaya çağırdı ve yetkililerden yardım istedi.
İskenderun’da bulunan TOKİ konutlarında aylardır yaşanan su sorunu, kesintilerin 5 gün aralıksız devam etmesi sonucu vatandaşları isyan ettirdi.
Ellerinde tencere ve damacanalar ile sokağa dökülen vatandaşlar, aylardır devam eden su ve benzeri sorunlarının çözülmesi için yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.
TOKİ sakinlerinden, emekli Astsubay Cevdet Açık (70), 141 gündür TOKİ’de oturduğunu, bu süreçte sadece 29 gün suların düzenli aktığını belirterek, 155 konutta 6 bin kişinin yaşadığının altını çizdi. Kadını ve erkeği, yedisinden yetmişe sokağa dökülen TOKİ sakinleri, bir an önce sorunlarının çözülmesini bekliyor. Buarada Hatay BŞB-HATSU idaresinin vecibeler yerine getirilmediği için bölgeye su verilemediği öğrenildi.

KADINA ŞİDDETTE BAŞVURU “KADES”
Kadınların, uğradıkları şiddet sırasında, acil olarak Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne (KADES) başvuru yapmaları gerektiği bildirildi.
KADES, kadınların ve çocukların, maruz kaldığı şiddet ve taciz ve benzeri kötü eylemleri biraz da olsun engelleme adına kullanıcılara sunulmuş, resmi bir uygulamasıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce hazırlanmış ve acil durumlarda aklınıza ilk gelebilecek “Acil Müdahale” çalışmasıdır.
KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan “kadına şiddet” olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla etkin bir şekilde geliştirilmiştir. Eşinden veya bir başka kişi ya da kişilerden şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali öne çıkan kadınlar, akıllı telefon üzerinden hızlıca ihbar yapmak üzere Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne (KADES) ulaşabilmektedirler.
Akıllı telefon kullanıcısı olan bir kadın, Google Play Store ve Apple Store uygulaması üzerinden telefonuna indireceği Kadın Destek Uygulaması (KADES) programına T.C. kimlik numarasını kaydetmesinin sonrasında, EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile söz konusu uygulama aktif hale getirilebilecektir. Bu uygulama marifetiyle, aile için şiddet olayı veya şiddet mağduru olan kadınların acil durumlarında, cihazın konum bilgisi açılmak suretiyle, “Bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezi”ne ulaşmak mümkün olacak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın kolluk kuvveti veya devriye ekibinin sevk edilmesiyle olaya anında müdahale sağlanabilecek.”

3 ayrı aşı var
Salgının bitmesi noktasında, Türkiye, üç aşı adayıyla müzakere sürecinde. Müzakereler; Çinli Sinovac, Rus Sputnik V ve Pfizer ile BioNTecch’in ürettiği aşı için gerçekleştiriliyor.

SAĞLIK, 12.000 PERSONEL ALIYOR
Sağlık Bakanlığı, büyük bölümü hemşire ve ebe olmak üzere, toplam 12.000 personel alımı yapıyor. Sağlık Bakanlığı; 7.000’i hemşire, 1.700’ü ebe ve 2.864’ü sağlık teknikeri/teknisyeni, Psikolog, Sosyolog, Fizyoterapist, Diyetisyen, Odyolog, Sosyal çalışmacı olmak üzere, 14 branşta 12 bin sağlık personeli alacak.
Bakanlık açıklamasında, tercih kılavuzunun yayınlanmasını müteakip, mülakatsız atama yapılacağı kaydedildi ve “Pandemi mücadelemizin bu zor günlerinde, atamalar bize güç katacaktır” denildi.

e-İŞ geliyor
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda, ilgili kurumların katılımıyla, “e-İŞ” adı altında özel ve kamu ekonomik birimlerin sayısallaşması yönünde bir proje geliştirildiği öğrenildi.

AVUKATLIK ÜCRETİ ARTTI
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Avukatlara sözlü danışma ücreti 540, yazılı danışma bin 125 ve dilekçe yazım ücreti 825 lira oldu. Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi, tarifedeki ücretler yaklaşık yüzde 20 oranında artırıldı. Buna göre; büroda sözlü danışma ücreti 540, yazılı danışma bin 125 ve dilekçe yazım ücreti 825 lira oldu.
İcra Mahkemelerinde bin 240, Sulh Hukuk Mahkemelerinde bin 740, Sulh Ceza Hakimliklerinde takip edilen davaların vekalet ücreti ise bin 600 lira olarak belirlendi. Bu arada Tüketici Mahkemelerindeki davaların Avukatlık ücreti 2 bin 40, Ağır Ceza Mahkemelerindeki davaların Avukatlık ücreti de 8 bin 200 lira oldu.

MEB duyurusu
MEB, direksiyon ve piyano kurslarındaki gibi kursiyerle birebir yapılan uygulama eğitimlerine, koronavirüse karşı önlem alınarak ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer alan kısıtlamalara riayet edilerek sürdürülebileceğini bildirdi.

Esnaf memnun
Son protokolle, esnafa kredi yapılandırma kolaylığı sağlandığını söyleyen, TESK Genrel Başkanı Bendevi Palandöken, “Faiz oranı, esnaf ve sanatkârımızın talebine göre sabit veya değişken olabilecek” dedi.

Bakanlık desteği
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, kadına yönelik şiddetle mücadelede “sıfır tolerans” ilkesiyle hizmet veren Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri son 7 yılda 700 binden fazla kişiye destek sağladı.

Mevduat faizi
Vatandaşların döviz mevduatındaki hızlı yükseliş, bu yılın en önemli gündemlerinden. Politika faizinin yüzde 15’e yükseltilmesi sonrası, TL mevduat faizle-rinde de yüzde 15 seviyesi görülmeye başlandı.

İstifa sinyali mi?
Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili açıklamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert ifadelerle eleştirdiği Bülent Arınç’tan yanıt geldi. Arınç, istifa edebileceğinin mesajını verdi.

Personel alımı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce alım yapılacağı açıklanın 12 bin sağlık personelinin 7 bininin hemşire, 1700’ünün ebe, 2 bin 864’ünün sağlık teknikeri/teknisyeni olacağını açıkladı.

DSÖ de umutlu
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor” dedi.

Dünya geneli
Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 1 milyon 402 bin 32 kişi yaşamını yitirdi.

Şiddeti önleme…
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde 81 ilde faaliyet gösteren Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri, şiddet mağduru kadınlar ve çocuklarına destek sağlıyor.

24 Kasım için
Bakan mesajı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sizler, eğitimin sadece bir unsuru değilsiniz, eğitimin ana karakterisiniz. Bu süreçte, toplum nezdindeki öneminiz ve değeriniz bir kez daha idrak edildi, itibarlı yeriniz güç kazandı” dedi.

Kriminal polisleri
Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı, suç ve suçlularla mücadelede daha etkin olmak amacıyla personele uzmanlık eğitimi veriyor.

Şiddete göz yumma
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında hazırladığı Instagram filtre uygulamasıyla, “şiddete göz yumma” diyerek toplumun tüm kesimlerini ortak mücadeleye davet etti.

Esnafa destek
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafın desteklenmesine yönelik Bakanlık olarak yeni bir çalışma daha başlattıklarını, yakın zamanda duyurusunu yapacaklarını belirtti.

Şeb-i Arus
Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle, 7 ve 17 Aralık akşamları saat 19.30’da yapılacak.

Kovid-19 aşısı
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, üniversitelerinde Kovid-19’a karşı geliştirilen “ERUCOV-VAC” aşı adayının uygulandığı gönüllü sayısının 44’e ulaştığını ve hiçbirinde yan etki görülmediğini bildirdi.

Grip/Zatürre Aşısı
Yaşlılarda grip ve zatürre hastalıklarının sık ve bu hastalıklara bağlı ölüm oranlarının daha fazla görüldüğü, aşı yaptıranlarda ise enfeksiyonların daha az ya da hafif seyrettiği ve ölüm oranlarının daha düşük olduğu belirtildi.

Efsane Cuma!
Büyük indirimlerin ve alışveriş çılgınlığının adresi olan Efsane Cuma indirimleri geldi çattı. Sektör temsilcileri, bu yıl ay genelinde 30 milyar liralık, sadece Cuma günü ise 5 milyar liralık alışverişle rekor kırılmasını bekliyor.