Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

OKULLARDA YÜZ YÜZE SINAV İPTAL
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4 Ocak ‘ta yapmayı öngördüğü yüz yüze sınavlar iptal edildi. Bakanlık kararı, Öğretmen Sendikaları tarafından olumlu karşılandı.

ŞAŞIRTAN OLAY!
Samandağ Titüs Tüneli, Beşikli Mağara civarında 4 ayrı yangın…
İlimiz Samandağ ilçesi Çevlik kesimindeki Titüs Tüneli ile Beşikli Mağara tarihi yerlerine yakın bölgede olmak üzere, 4 ayrı yerde yangın çıktı. Çalı, ot, ağaç tutuşması şeklindeki 4 ayrı yangın şaşırttı. Örtülük alandaki tarihi eserlere yakın yangın, müdahale ile söndürüldü. Olay araştırılıyor.

İŞÇİLERE İKRAMİYELERİ ÖDENDİ
Antakya Belediyesi, işçi personeline, toplu iş sözleşmesinden kaynaklı 2020 yılına ait 13 yevmiye tutarında 2. dilim ikramiyelerini ödedi. Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya’ya ve vatandaşlara hizmet için gece-gündüz demeden çalışan personelinin, aileleriyle birlikte ikramiyelerini iyi günlerde harcamalarını diledi.

İdari para cezası
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da öngörülen idari para cezaları, 2021’de uygulanmak üzere, yüzde 9,11’lik yeniden değerleme oranında yükseltildi.

2020 ihracatı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “2020 yılı ihracatımız, 25 Aralık itibariyle 166 milyar doları geçerek program hedefi olan 165,9 milyar doları aşmıştır” açıklamasında bulundu.

SAĞLIK’A 16.000 PERSONEL
15.749 Doktor alınacak
Sağlık Bakanlığı, yeni yılda, 15.749’u doktor olmak üzere 16.000 personel alımı yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan karara göre, eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla, 2021 yılında uygulanmak üzere istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 16 bin olarak tespit edildi. Buna göre, istihdam edilecek 16 bin sözleşmeli sağlık personelinden 8 bin 964’ü uzman doktor, 6 bin 785’i doktor, 197’si ebe, 45’i sağlık memuru, 5’i hemşire, 1 diyetisyen, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve 1 sağlık teknisyeni olacak.

Asgari Ücret
2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yapılacak son toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde ve Bakan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında bugün gerçekleştirilecek.

ALTINÖZÜ’NDE
384 KONUT TESLİMİ BUGÜN
Altınözü ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan ve tamamlanan 384 konutun teslimine bugün başlanıyor. Altınözü Belediyesi’nden, bugünkü teslimat töreniyle ilgili şu bilgi verildi:
“Değişen ve güzelleşen Altınözü ilçemiz Karsu Mahallesi’nde TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 384 konut ve 1 adet Ticaret Merkezi Projesi’nin anahtar teslim işlemleri, 28 Aralık 2020 – 29 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.”

Kaçakçılık raporu
Kaçakçılık ve
Organize Suçlarla Mücadele 2019 faaliyet raporunda; Kaçakçılık suçlarıyla mücadele kapsamında ele geçen ürünlerin tahmini piyasa değeri 750 milyon, engel olunan kamu zararı 400 milyon lira olarak değerlendiriliyor.

ELAZIĞ DEPREMİ ULUOVA FAY HATTI ÜZERİNDE
Deprem uzmanları, dünkü Elazığ depreminin, Hatay’ı içine alan Doğu Anadolu Fay Hattı ile ilgisi olmadığını bildirdi.
Elazığ’da, dün sabah saat 09:37’de, 5,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem; Malatya, Diyarbakır ve ilimiz Hatay ile çevre illerde de hissedildi. Depremden hemen sonraki ilk dakikalarda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Elazığ Valisi Erkaya Yırık, şu an için herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı açıklamasında bulundu. Merkez üssü Elazığ olan depremin, 15,94 kilometre derinlikte meydana geldiği ve ilimiz Hatay’ın içinde olduğu Doğu Anadolu Fay Hattı ile bir ilgisi olmadığı, tamamen bağımsız, Uluova Fay Hattı üzerinde olduğu, Sivrice civarında gerçekleştiği deprem bilimcilerce aktarıldı.

Bilirkişi ücreti
Resmi Gazete’de yayımlanan ücret tarifesine göre, Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen dava ve işler için 400, Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen dava ve işler için 485 lira bilirkişi ücreti ödenecek.

Personel alımı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ankara’daki merkez teşkilatında görevlendirmek üzere 8. ve 9. dereceden 20 uzman yardımcısı alacak. Sınav başvuruları, 1-12 Şubat 2021 tarihlerinde, şahsen veya posta yoluyla Bakanlığa yapılacak.

Hastalık değil…
İlaçların kendisi…
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Azap, Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçların kalp krizine yol açtığı iddiasının doğru olmadığını belirterek, “Tersine hastalığın kendisi damarların tıkanmasına ve kalp krizi, inme gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor” dedi.

THY uygulaması
THY, yurt dışından Türkiye varışlı uçuşlarda PCR testi sonucu ibraz etme uygulamasının 30 Aralık’tan itibaren başlayacağını bildirdi.

Türk-İş duyurusu
Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, milyonlarca asgari ücretlinin, geçim şartlarını iyileştirecek bir zam oranı beklentisinde olduğunu belirtti.

FETÖ’nin izi
Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde görülen davada sunulan mütalaaya ek gönderilen 85 sayfalık delil dosyasında, olaya ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü eylemleri anlatıldı.

Aşıların adresi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk etapta Çin var, aynı zamanda da Almanya var. Bu iki ülkeden gelecek aşılarla beraber sürecimizi işleteceğiz” dedi.

Ek mali destek
Türkiye’deki sığınmacılara 485 Milyon Euro ek mali kaynak tahsis eden Avrupa Birliği, temel ihtiyaç ve eğitim desteğini 2022 yılının başına kadar sürdürme kararı aldı.

Aşılama başlıyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den ithal edilen koronavirüs aşılarının Pazar gecesi yola çıktığını ve bu aşıların koruyuculuğunun yüzde 91,25 oranında olduğunu ifade etti.

Bugünden itibaren
Yapılan son açıklamada, “28 Aralık’tan itibaren yurt dışından hava yoluyla, 30 Aralık’tan itibaren kara yoluyla gelen her yolcu, negatif PCR test sonucu ibraz edecek” denildi.

Depreme hazırlık
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Her yıl 300 bin konut, 5 yılda 1,5 milyon acil öncelikli dönüştürülmesi gereken konutu dönüştürerek, ülkemizi depreme hazır hale getirmek için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Test ‘zorunlu’
Almanya’da, Bavyera’dan sonra Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti de, Türkiye gibi riskli ülkelerden gelenlere koronavirüs testi yaptırma zorunluluğu getirdi.

Japonya’da da…
Japonya’da, İngiltere’den gelen bir uçaktan inen beş kişide mutasyona uğramış koronavirüs vakası tespit edildi. Avrupa’da ise koronavirüs vaka sayısı 25 milyonu aştı.

Trafik cezaları
e-posta hesabına
Son değişiklik kapsamında, araç tescil plakalarına düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanakları, araç sahiplerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı sistemine kayıtlı e-posta hesaplarına gönderilecek.

15 Şubat sonrası
Liselerde, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci döneminde bugüne kadar sınav yapılamamış derslerden herhangi bir sınav yapılmamasına, bu döneme ilişkin kalan sınavların, salgının seyri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek planlama doğrultusunda 15 Şubat 2021’den sonrasına ertelenmesi kararlaştırıldı.

8 ay bağışıklık
Avustralyalı bilim adamlarının, Kovid-19 geçiren hastaların virüse karşı 8 ay bağışıklık kazandığına ilişkin yürüttükleri araştırma, “Science Immunology” dergisinde yayımlandı.

1 Ocak’ta başlıyor
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen “İstanbul Film Festivali”nin çevrim içi gösterim programı, 1 Ocak 2021’de başlayacak.

Resmi Gazete’de
Özel okullarda, önceki yıllarda eğitim öğretim desteği alan ve öğrenimini sürdüren öğrenciler için yapılacak destek ödemeleri belirlendi. Buna göre; ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri için 4 bin 165 lira, ortaokul 7 ve 8’inci sınıf ile ortaöğretim 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencileri için 4 bin 849 lira destek ödemesi yapılacak.

2 yabancıdan biri
Yabancıya gayrimenkul satış şirketi Nevita’nın araştırmasına göre, Türkiye’den ikamet alan 1,5 milyonu aşkın yabancının yarıya yakını kendi evinde oturuyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)