Kız çocukları okumalı

Kız çocukları okumalı

Dünya Projesi’nin mucidi Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar…
Proje kapsamında, Hatay’dan 1 kız ÇİN ve 1 kız da ABD yaz kampına katılmaya hak kazandı.
Prof. Dr. Aziz Sancar’ın “Kız Çocukları İçin STEM Kampları Projesi”ne 12-13 yaş arası, 600’ü Türk ve 200’ü Suriyeli olmak üzere toplam 800 kız öğrenci kız öğrenci katılıyor.

ABD’de yaşayan Mardinli Türk Profesör-Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın kız çocuklarının okumasını teşvik edecek Steim Kampları Projesi, uygulama öncesi tanıtılıyor.
Prof. Aziz Sancar’ın Kız Çocukları İçin Stem Kampları (Girls in Stem) etkinliği geçtiğimiz Cumartesi günü Antakya’da, MKÜ’de gerçekleştirildi. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destek verdiği etkinliğe 6. sınıfta okuyan birçok Türk ve Suriye uyruklu kız öğrenci katıldı.
Programın başında, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın GIS 2017 tanıtım videosu ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şimşek’in videoları yayınladı. Projenin öneminin vurgulandığı videolarda, kız çocuklarının okumasının Türkiye’nin geleceği için zorunlu olduğu kaydedildi.
Video gösteriminin ardından, program, projenin kurucu ortağı olan Casey KIM Coşkun’un açılış konuşmasıyla devam etti. Casey KIM, konuşmasında şunları anlattı:
“Türkiye, dünyadaki en büyük Suriyeli mülteci kampına ev sahipliği yapıyor. Türkiye, şu anda kendi ülkelerinde devam eden sorunlar nedeniyle yer değiştirmek zorunda kalan en büyük Suriyeli topluluğuna sahip. Şimdi bizler, medeni insanlar olarak, Suriyeli çocuklar ve gençlerin eğitimlerine yardımcı olarak onların dünya toplumuna entegre olduklarından emin olmalıyız.
Eğitim, dünya barışının anahtarıdır. Prof. Aziz Sancar’ın da dediği gibi… Suriye, sadece Türkiye’nin komşusu değil, aynı zamanda kardeş ülkesidir. Eğer bizler, kızlarımıza büyük düşünmek ve büyük hayaller kurmak için şans verirsek, onların başarıları sayesinde Ulu Önder Atatürk’ün vizyonu sonsuza kadar sürecektir.”
Yaklaşık 200 öğrencinin heyecanla oluşturdukları proje sunumları birçok renkli görüntüye sahne olurken, kız çocuklarının heyecanı ve başarmanın mutluluğu yüzlerine yansıdı. Proje sunumu bittikten sonra dans ederek eğlenmeye devam eden çocuklar, çekiliş zamanı heyecanı doruklarda yaşadılar.
Çekilişte, 1 kız öğrenci, Aziz Sancar GIS 2017 programı kapsamında Pekin STEM Yaz Okulu’nda okumaya hak kazanırken, başka bir öğrenci ise Amerika Silikon Vadisi STEM Yaz Okulu’na gitmeye hak kazandı. Çekilişte yer alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen ve Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, öğrencilerin heyecanlarını paylaştılar ve eğitim hayatlarında başarı dileklerinde bulundular. Eğlenceli ve çekişmeli geçen proje, tüm katılımcıların toplu fotoğraf çekimi ve Aziz Sancar’a teşekkür mesajları ile son buldu.
Proje ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Yarınımıza yapacağımız en önemli yatırımın kız çocuklarının okutulması olduğu bilinciyle hareket eden STEM yöneticileri, kız çocuklarının erken yaşlardan itibaren ekip çalışmasında yer almalarını özendirmek istiyor. Öğrencilere, matematik ve fen bilimleri konularında destek olmak ve öğrenmekten keyif almalarını sağlamaya yönelik olan projede, kız çocuklarının Stem eğitimine merak duymaları ve günlük kullanım uygulamalarını artırmak amacıyla, Prof. Aziz Sancar GIS 2017 kız çocuklarını bir araya getiriyor. Bu yıl Ankara, Trabzon, Kars, Hatay, Gazian-tep, İzmir ve İstanbul’daki üniversite kampüslerinde yapılacak olan Aziz Sancar GIS 2017 programında, 70 öğrenci TÜBİTAK STEM Yaz Okulu’na, 7 öğrenci Silikon Vadisi STEM Yaz Okulu’na, 7 Öğrenci Pekin STEM Yaz Okulu’na katılım hakkı elde edecek. Projeye, 6. sınıftan 700 Türk Kız öğrenci ve 200 Suriyeli kız öğrenci olmak üzere, toplamda 900 kız öğrencinin katılımı sağlanarak, proje sonunda yapılacak GIS 2. Uluslararası STEM Konferansı’nda Türkiye gene-linde kız öğrenciler başarılı rol modellerle bir araya gelecek.” -Cemil Yıldız-

 

(Visited 5 times, 1 visits today)