Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kızlarınızı okula gönderin…

Yoksa kaderiniz değişmeyecek! Antakya

Yoksa kaderiniz değişmeyecek!

Antakya Tarım Platformu Başkanı İrfan Hatipoğlu:

2016 yılında 397 kadın cinayetinin yaşandığı ülkemizde, yüzde 19 artışla, 2017 yılında 371’i silahlı toplam 472 kadın cinayeti yaşandı. Kadınların katili ise en yakınındaki kişiler oldu. Kadınlar, bir kaçı hariç; boşanmak, ayrılmak istediği ya da birleşmek istemediği için sevgilileri, kocaları, eski kocaları ve eski sevgilileri tarafından öldürüldü, yaralandı.
Eldeki tablonun Türkiye’sine dair bir açıklama yapan ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne eklenen rakamların ‘ekonomik’ ve ‘toplumsal’ verilerle şekillenen son fotoğrafını paylaşan Antakya Tarım Platformu Başkanı İrfan O. Hatipoğlu, Hataylı kadınların, yaşamlarının her alanında haksızlığa uğradığının görüldüğünü belirterek şunları söyledi:
“Bunlardan en dramatik olanı, kadınların mirastan eşit pay almadıklarıdır. Elde edilen veriler ışığında en ilgi çeken bulgu, bu yönde oluşan haksızlığa uğrayan kadınların Samandağlı olmasıdır. Araştırmaya katılan ve ‘aileniz, miras konusunda adil davranıyor mu’ sorusuna ‘mirastan eşit yararlanmadığını’ belirten kadınların % 28,4’ü Samandağ, % 24,2’si Antakya ve % 15,7’side Altınözü ilçelerinin kırsal alanlarından. İlçelere göre değerlendirildiğinde, Samandağ kırsalında kadınların % 38,1’i, Altınözü kırsalında kadınları % 26,8’i ve Kırıkhan kırsalında kadınların % 22’si mirastan eşit yararlanmadığını belirtmiştir. Bu bölge yaşayan kadınların mülkiyet edinmeleri de çok düşük. Bu kadınlar aynı zamanda kazandıkları parayı da bağımsız harcayamıyor.”
Bu konuda kadınlara yönelik net bir çağrı da yapan Hatipoğlu, “Amikli kadınlar, kaderinizi değiştirmek elinizde. İş becerinizi, eğitim düzeyinizi yükseltmek için çaba harcayın. Kızlarınızı mutlaka okula gönderin. Bunu yapmazsanız kaderiniz değişmeyecek” dedi. -Tamer Yazar-