KKTC Girne-Taşucu Deniz Seferleri başlıyor

KKTC Girne-Taşucu Deniz Seferleri başlıyor

Hatay BŞB’nin,  Arsuz-Girne-Gazimağusa  seferleri için 2 gemisi  bulunuyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, HADO Genel Müdürü Bülent Ok ve HADO KKTC Temsilcisi / Rotam Denizcilik Direktörü Hakan Uygun ile bir araya geldi. Bakan Arıklı, Türkiye’nin desteğiyle, KKTC içinde karayolları altyapısını güçlendirmek için çalıştıklarını, yeni Ercan Havalimanı’nın hizmete girmesiyle de hava ulaşımında yoğunluk yaşanacağını belirtti.

Arıklı, deniz ulaşımının gelişmesi için de tüm imkanların değerlendirileceğini ifade ederek şöyle dedi:

“Kıbrıs Türk Denizcilik İşletmeleri Ltd.’e yeni bir RoRo gemisi alarak hizmet kalitesini yükseltiyoruz. Daha önce de açıklamıştım, bir deniz otobüsü alıp Girne-Taşıcu seferlerini de başlatacağız.”

Arıklı, HADO’nun, Hatay-Girne ve Hatay- Gazimağusa arasında yaptığı yolcu taşımacılığının iki ülke ilişkilerine yaptığı katkı yanında, KKTC ekonomisini de desteklediğini ifade ederek, “Deniz taşımacılığımızı geliştirirken, HADO’nun tecrübe ve bilgisinden yararlanacağız” şeklinde konuştu.

Arıklı, şöyle devam etti:

“Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay ile KKTC arasında çalışan deniz otobüsü seferleri Mart ayında tekrar başlayacak. Onların da yeni bir deniz otobüsü alacaklarını öğrendik. Mersin ile KKTC arasındaki hatta özel şirketler yanı sıra devlet şirketinin gemisi de sefer yapacak. Devlet ve özel sektörün çalışmasıyla, KKTC’yi Türkiye’nin kıyı kentlerine bağlayacak hatlarda bu yıl içerisinde önemli canlılık yaşanacak.”

GEMİ SAYISI 3’E ÇIKARILACAK

Hatay Büyükşehir Belediyesi-HADO Genel Müdürü Bülent Ok ise Hatay ile Girne ve Gazimağusa seferlerine ek olarak Taşucu-Girne seferlerini başlatma kararı aldıklarını, bu çerçevede, Türkiye ile KKTC arasında gerçekleştirdikleri deniz taşımacılığında kullanılan gemi sayısının da 3’e çıkarılacağını kaydetti. -Haber/Cemil Yıldız-