Kökünü Kurutma Operasyonu Hatay’da

Kökünü Kurutma Operasyonu Hatay’da

-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü ve Bakan Yardımcısı ile beraber dün sabah 04.00’te Hatay’a geldi, 05.00’te ilimizde uyuşturucu satıcılarına yönelik “Kökünü Kurutma Operasyonu” için emri verdi.

– 441 Ekip, 42 Özel Harekatçı, 1934 Polis, 1 Helikopter, 2 İHA ve 26 Narkotik Köpeği ile 199 ayrı adreste, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli gerçekleşen operasyonda, 117 şüphelinin tamamı yakalandı.

Hatay’da dün sabah 05.00’te, uyuşturucu satıcılarına yönelik olarak, “Kökünü Kurutma Operasyonu” adı altında, toplam 199 adrese aynı anda baskınlar gerçekleştirildi. 441 ekip, 42 özel harekat unsuru, 1934 personel, 1 helikopter, 2 İHA ve 26 Narkotik köpeğinin de içerisinde bulunduğu, 199 adrese yönelik Hatay Cumhuriyet Başsavcılığıyla koordineli şekilde yürütülen operasyon sonunda 117 şüpheli yakalanıp gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile birlikte, ilimizde, uyuşturucu satıcılarına yönelik olarak dün gerçekleşen “Kökünü Kurutma Operasyonu” ile ilgili açıklamalarda bulundu.

30 Kasım  Çarşamba günü saat 08.30’da, Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Merkezi’nde gerçekleşen basın açıklamasında, uyuşturucunun arzıyla mücadeleye ilişkin olarak Hatay’da “Kökünü Kurutma Operasyonu” gerçekleştirdiklerini belirten ve operasyonun saat 05.00’te gerçekleştirildiğini aktaran  İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu, “Yaklaşık 441 ekip, 42 özel harekat unsuru, 1934 personel, 1 helikopter, 2 İHA ve 26 Narkotik köpeğinin de içerisinde bulunduğu, 199 ayrı adrese Hatay Cumhuriyet Başsavcılığıyla koordineli şekilde yürütülen bu operasyonda 117 şüphelinin tamamı yakalanmıştır” dedi.

TEKNİK TAKİP 5 AYDIR SÜRÜYOR

Operasyonun, teknik takip ve izlemelerle 5 aydır sürdürüldüğünü dile getiren ve “satıcılar” odaklı olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle dedi:

“Burada yakalanan miktarlar var. Onlar da açıklanır, ama bu operasyonda da miktardan ziyade, şebekenin çökertilmesi önemlidir. Hepinizin huzurunda; Hatay Emniyet Müdürlüğümüze, buradaki Narkotik Şubemize, bu koordinasyonu bütün Türkiye’de yürüten Narkotik Daire Başkanlığımıza, Emniyet Genel Müdürlüğümüze, Hatay Valimize tekrar teşekkür ediyorum.

Biz, sabahleyin onları gönderirken, Allah’a dua ettik. ‘Allah’ım, kaza, bela verme’ diye. Kazasız, belasız bir operasyon daha bitmiş oldu. Buradan Aziz Milletimize şunu söylemek istiyorum… Uyuşturucunun Türkiye sınırlarına girmesini sonlandırmak için elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyuyoruz. Bize itimat etsinler, güvensinler. Gece gündüz çalışıyoruz. Özellikle Emniyet, Jandarma birimlerimiz, sınırda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, hakikaten büyük bir mücadeleyi ortaya koyuyorlar. Kökünü kurutana kadar da bu mücadeleye devam edeceğiz. Çocuklarımızı, nesillerimizi, bu melun saldırının hedefi haline getirmeyeceğiz. Avrupa, istediği kadar serbest bırakabilir, istediği kadar beyinlerini uyuşturmak isteyebilir. Biz, buradaki bu mücadelemizi aynı anlayışla, aynı inançla kökünü kurutana kadar devam ettireceğiz.”

20.OPERASYON HATAY’DA OLDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucuyla mücadelede projeli yürütülen Kökünü Kurutma Operasyonu’nun bu yıl 20’ncisinin ilimizde gerçekleştirildiğini ve uyuşturucunun, karşılaştıkları en büyük musibetlerden biri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“İçinde bulunduğumuz yıllarda şöyle bir gerçekle karşı karşıyayız… Avrupa, uyuşturucuyla mücadelede pes etmiştir. Birçok Avrupa ülkesi, uyuşturucu kullanımını, bazen bazı alanlarda ve miktarlarda, bazen de genel olarak serbest bırakmıştır. Bu, bir taraftan talebin oluşmasını, bir taraftan da arzın artarak devam etmesini sağlar. Bu da çeşitli yollardan Avrupa’ya uyuşturucunun iletilmesi için uyuşturucu tüccarlarını, satıcılarını, organize suç örgütlerini harekete geçirir, teşvik eder. Oysa Türkiye, uyuşturucuyla mücadelede olağanüstü bir tablo sergilemektedir. Caydırıcı olmakta, arzı kısıtlamak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır.”

CEZAEVLERİNDE UYUŞTURUCU TUTUKLUSU 119.000 KİŞİ

Uyuşturucuyla mücadelenin birçok alanda yapıldığını ifade eden İçişleri Bakanı Soylu, şu bilgiyi verdi:

“Bugün, uyuşturucudan cezaevinde yatanların sayısı 119 bine kadar yükselmiştir. Son 5-6 yıldaki bu neredeyse 3 katı artışın temel sebebi hem adliyelerimizle ve emniyetle hem de projeli operasyonlarla sahaya basıp, alan baskısı ortaya koyarak gerçekleştirdiğimiz süreçtir. Bir taraftan da uyuşturucunun kullanıldığı alanlara yönelik adımlar atıyoruz. 120 bin metruk binanın 105 bini ya yıkıldı ya da rehabilite edildi. Aynı zamanda uyuşturucuya bağlı ölümlerin sayısı 941’den son 5 yılda 270’e kadar düştü. Adli tıp rakamlarına göre söylüyorum. Bu yıl da düşüş ivmesiyle devam etmektedir.”

UYUŞTURUCUNUN ¾’Ü BATI, ¼’Ü DOĞUDAN

Bu kapsamda önleyici ve eğitici faaliyetlerin de sürdüğünü, “En İyi Narkotik Polisi: Anne”nin de olduğu projelerin uygulandığını belirten ve etkin bir mücadeleyle de uyuşturucu rotalarının değiştiğini ifade eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilimiz Hatay’daki açıklamalarında şunları dile getirdi:

“Uyuşturucunun dörtte biri doğu sınırlarımıza yakın illerimizde, dörtte üçü batıda yakalanırken, ortaya koyduğumuz alan baskısıyla beraber, uyuşturucunun dörtte üçü Türkiye’ye yayılmadan, doğuda, sınırlarımıza yakın illerde yakalanıyor. Aynı zamanda ancak dörtte biri batı illerinde yakalanıyor. İki önemli uyuşturucunun da rotası değişmişti. Bunlardan biri eroin. Ortaya koyduğumuz yüksek yakalamalar çerçevesinde, Akdeniz rotasına kaydı. Diğeri ise captagon.

Bu, karşı karşıya kaldığımız iki süreci de paylaşmak istiyorum. Biz, Avrupa gibi teslim olmuyoruz. Uyuşturucu kullanımını serbest bırakmıyoruz. Tam tersine, uyuşturucunun rotasını değiştirmek, ölümlerin oranını ve sayısını indirmek, uyuşturucuya kaynaklık eden yerlerin tamamını temizlemek dahil olmak üzere, birçok bilimsel çalışmayı da içeren adımlarımızı bir program çerçevesinde ve adım adım gerçekleştirmeye devam ediyoruz.” -Haber/Cemil Yıldız-