Komedi devam ediyor

Komedi devam ediyor

2 bin yıllık tarihin üzerinden araçlar geçiyor ve çöplük olarak kullanılıyor

Antakya’da tarihe gösterilen muamele, kamera şakalarını aratmayacak derecede devam ediyor.
Tarihi eserin üzerinden araçların geçmesi ve çöp merkezi olarak kullanılması dünyanın hiç bir tarafında rastlanılamayacak bir durum iken, bu komedi kentimizde tüm varlığıyla devam ediyor.
Yaklaşık 2 bin yıl önce Roma İmparatoru Trajan tarafından, Harbiye’den Antakya’ya su taşımak için yaptırılan 9 kilometrelik su kemerinin mevcut kalıntıları günümüzde maalesef hak ettiği ilgiyi göremiyor.
Antakya’da Bağrıyanık Mahallesinde yer alan, Memekli Köprü olarak da adlandırılan muhteşem eserin üzeri araçların güzergahı olurken, bu yetmezmiş gibi, nispet yaparcasına da hemen yanına yerleştirilen konteynırla muhteşem eser çöp yuvası haline getirilmiş vaziyette.
Korunup kollanması, turizme açılması gereken eser, günümüzde maalesef içler acısı bir durumda.
Binlerce yıldır ayakta durabilmeyi başarmış bu sanat abidesinin kentimizde gördüğü muamele yadırganırken, yetkililerin ise hala bu konuda herhangi bir girişimde bulunmaması dikkat çekici.
Çok sayıda duyarlı vatandaş, yüzyıllar boyu kent halkına hizmet etmiş, günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış, bir tarihi eser niteliğindeki yapının üzerine asfalt döküp araç trafiğine açmanın mantığını bir türlü çözemediklerini bildirdi. Bu muhteşem eserin hak ettiği ilgiyi yetkililerden görmesini isteyen duyarlı vatandaşlar, abidenin ilk etapta çöplerden arındırılmasını, araç trafiğinden kurtarılmasını ve turizme kazandırılmasını temenni etti. -Mehmet ÖZGÜN-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)