Konser ve Sergi

Konser ve Sergi

Hatay MKÜ Rektörlüğü tarafından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında gerçekleşen etkinlikler tamamlandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. Yıldönümünde, Antakya Devlet Konservatuvarı Öğretim Elemanları ve öğrencileri tarafından Demokrasi ve Milli Birlik Günü Konseri gerçekleştirildi. MKÜ’deki konserin şefliğini, Antakya Devlet Konservatuvarı Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Tekin yaptı. Konserde; Hicaz Taksim, Hicaz Peşrev, Serhat Türküsü, Plevne Marşı, Türkiyem, Sevenle Sevgili, Kerimoğlu Zeybeği, Melullenme Deli Gönlüm, Memedim ve 15 Temmuz Demokrasi Marşı icra edilerek, izleyicilerin beğenisine sunuldu.
Hatay MKÜ’de, 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında, Fen Edebiyat Fakültesi Atatürk Konferans Salonu’nda Türkiye’de Demokrasi Süreci 15 Temmuz adlı bir de panel düzenlendi. Panelin moderatörlüğünü, İletişim Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Özden Toprak yaparken, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu ve Doç. Dr. Sacit Uğuz panele konuşmacı olarak katıldı. Panelde, Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Hatipoğlu “Türkiye’nin Çağdaşlaşma Yolunda Çileli Bir İlerleyiş ve Ödenen Bedeller” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Doç. Dr. Sacit Uğuz ise “15 Temmuz’un Tarihsel Arka Planı” konulu sunumunu yaptı.
Bu kapsamda, üniversitede online sergiler de gerçekleşti. Güzel Sanatlar Fakültesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü adlı, jürili karma bir sanal sergi düzenledi. Küratörlüğünü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Karakelle ve İletişim Fakültesi Öğretim Elemanı Dr. Öğretim Üyesi Özden Toprak’ın gerçekleştirdiği, 15 Temmuz kadın Şehit ve Gazileri anısına, “Ulusal Davetli Geleneksel Türk Sanatları Grup Sergisi” online olarak ziyarete açıldı.
Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı da, hain gecede çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergiyi online olarak ziyarete açtı. -Cemil Yıldız-