Konu, balık ölümleri değil sadece…

Konu, balık ölümleri değil sadece…

Nehirdeki kirlilik ne olacak?

Asi Nehri’nde balık ölümleri için harekete geçen kurumsal yapıların alacağı çözüm ne olacak henüz bilinmiyor ama… Yerel idarelerin nehirdeki kirliliğe de bir çare bulması gerekiyor!

Asi Nehri’nde son dönem yaşanan görüntüler, nehir içindeki canlı hayat için yeterli oksijeni sağlayacak bir devri daim akışın gerçekleşmediğine işaret ediyor. Bir vatandaşın, “Sebze ve meyve sulaması için setler yapılıyor. İçerisinde sürekli aynı su olduğu için de suda oksijen seviyesi düşüyor” demesi de buna dair.
-CEZA NEREDE?-
Ancak birçok vatandaş, nehrin bazı bölümlerinde ölmüş balıkların suyun yüzeyindeki haline işaret ederken, bir başka şeyin de altını çiziyor.
J.Ç. >> Suyun bu kadar durağan olduğu bir nehir bölümünde, şöyle bir yürüyün ve nehir duvarlarına bakın! Ne göreceksiniz? Çöpler! Bunlar, çok tartıştığımız, ama değişmeyen halimiz. Bir insan, neden nehir içine çöpünü fırlatır, bilemiyorum. Ya akıl hastasıdır, ya da bu şehre ve insanlarına düşmandır. İlk halde, tedaviye muhtaçtır. İkinci halde ise cezayı gerektirir. Peki, belediyeler, şu ana kadar bireysel ceza konusunda kaç arpa boyu yol almışlar?
H.Ö. >> Yan yana geçtiğimiz insanlar, bir bakıyorsunuz, elinde yediğinden arta kalanı atıvermiş nehre. Zaten çoğu duvarda birikiyor, bu atılanların. Geçen gün bir kedi gördüm. Tuvaletinin üzerini toprakla kapatmaya çalışıyordu. Onlar kadar olamayanlarımız var, biliyor musunuz?
Y.M. >> Dünyanın her yerinde böyle pis insan var. Bize özel değiller. Bize özel olan, onların bu hali ortadayken, kurumsal olarak hiçbir tedbir almayanlar! -Tamer Yazar-