Konumuz Renkler mi?

Konumuz Renkler mi?

Siyaset mi, dünya görüşü mü?

Antakya’nın çok dinli, çok kültürlü, çok dilli mozaiği içinde yerel idarecilerin ‘hizmet’ adı altında kent yaşamına ekledikleri ara ara dikkat çekiyor. Bunun son örneği, caddelerde süsleme niyetine kullanılan renkli şemsiyelerin, belediye ‘kurumsal renkleri’ taşıyanlarla değiştirilmesi oldu!

Şemsiyeli Sokak Projesi adı altında Türkiye’nin hemen her yerinde uygulanan çalışma, genelde belediyelerin en ‘maliyetsiz’, ancak en ‘renkli’ hizmeti olarak dikkat çeker. Bu durum İstanbul’dan Ağrı’ya, genelde değişmeyen bir görüntü de arz eder.

Gökkuşağının 7 renginden oluşan şemsiyeler, uygulandıkları sokaklarda ilgi odağı haline gelirken, yoğun yaya geçişinin olduğu bölgelere de estetik bir görünüm kazandırır. Antakya’nın trafiğe kapalı Saray Caddesi, bu adreslerden bir tanesi! Ancak caddelerde süsleme niyetine kullanılan renkli şemsiyelerin, ‘LGBT’ renkleri tartışması ardından belediye ‘kurumsal renkleri’ taşıyanlarla değiştirilmesi, bir çok soruyu da gündeme taşıdı.

Bu konuda Antakya Gazetesi’ne konuşan bir Üniversite Öğrencisi, şunları söyledi:

“Konumuz renkler mi? Sanmıyorum! Siyaset mi, dünya görüşü mü? Belki de öyledir! Zaten hemen her şey, özel hayata müdahale için bir fırsat olarak görülüyor ve bu durum, bir çeşit baskı da yaratıyor herkes üzerinde. Burada yapılan da bir hizmetin ötesine geçmiş oldu artık! Bu renkler de çok güzel ama… Diğer renkler için bu belediye şunu söylüyor, ‘ben, senin gibi düşünmüyorum!’… Düşünmesin de zaten, ama saygı göstersin! Ancak göstermiyor, ki bu da onun karşılığı! Üzücü! Kadim kimliğin ‘hoşgörü’ kelimesinin sermayesinden bolca yiyenler adına en çok da!”

Tamer Yazar