Köpek ölümleri ve hayvanlara iyi bakılmadığı gerekçesiyle…

Köpek ölümleri ve hayvanlara iyi bakılmadığı gerekçesiyle…

Valilik’ten Hatay BŞB’ye 18.940 Tl Ceza

Vali Doğan, hayvanların aç ve Su’suz bırakılmasına müsamaha gösterilemeyeceğini bildirdi.

Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne, Hayvan Barınağı’ndaki köpek ölümleri ile bakımda yetersiz kalınması dolayısıyla 18.940 TL para cezası uyguladı. Konuya ilişkin Hatay Valiliği açıklamasında, Hatay Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan olaylarla ilgili yapılan şikayetlerin uzmanlar eliyle değerlendirilmesi sonrasında, açık şekilde, birçok köpek ölümü olayının yaşandığı ve yetersiz bakım yapıldığının ortaya çıktığı kaydedildi.
Valilik açıklaması şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan köpek ölümleri ve bakımların ihmali ile son zamanlarda sosyal medya platformunda paylaşılan görüntüler ve Valiliğimize gelen şikâyetler sonrasında, Hatay Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğümüz tarafından yapılan incelemeler sonucunda; Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan köpek ölümleri ve bakımların ihmali ile ilgili aynı gün ve sonraki günlerde yerinde yapılan incelemelerde söz konusu görüntülerin Sahipsiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştiği, yaklaşık 40 görüntünün incelenmesi sonucunda, 20 adet farklı hayvanın bakımının ihmal edildiği ve öldüğü kanaatine varılmış, inceleme ve tespit tutanakları ile kayıt altına alınmıştır.
5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümlere muhalefet etmekten, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 18.940,00 TL idari para cezası uygulanmıştır. Mevcut hayvan barınaklarının, mevzuatlarda belirtilen şartları taşıyıp taşımadığı hususlarında gerekli denetimlerin yapılması ile görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen yetkililer hakkında, ilgili kurum yetkililerinden gerekli idari ve adli işlemlerin başlatılması talep edilmiştir.
Hayvanlar, dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır. Yaşayan tüm canlılar gibi, onlar da doğanın, eşit haklı bireyidir. Rahat yaşamalarını sağlamak, onlara iyi, uygun muamele edilmesini temin etmek ve en iyi şekilde korunmaları, kamunun görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.”
-Vali: Hayvanları aç ve susuz bırakmaya müsamaha yok-
Vali Rahmi Doğan, dün gazetecilere yaptığı açıklamasında, barınaktaki hayvanları aç ve susuz bırakmaya müsamaha gösterilemeyeceğinin altını çizerek, şöyle dedi:
“Hayvan barınakları, Büyükşehir Belediyeleri uhdesindedir. Sosyal medyada barınakla ilgili tepkiler şikayetler yoğunlaştı. Biz de inceleme başlattık. Büyükşehir Belediyesi, incelemeler sonucunda uyarıldı. Yeni görevlendirmeler yapacaklar. Takip ediyoruz. Hayvanlar da diğer canlılar gibi yaşamalı, Onların aç ve susuz bırakulmasına müsamaha gösteremeyiz.”
-Cemil Yıldız-