Körfezde Balık Çiftliklerine Tepki

Körfezde Balık Çiftliklerine Tepki
Çevreciler, meslek odaları ve vatandaşlar bir araya geldi, balık çiftliklerinin kapasitelerini artırma girişimlerine karşı çıktı

      İskenderun’da çevreciler, meslek odaları ve vatandaşların katılımı ile yapılan toplantıda, körfezde balık çiftliklerinin kapasitelerini artırma girişimlerine karşı çıkıldı.

      İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara,  İskenderun Körfezinin ekolojik yapısını etkileyen balık çiftlikleri kapasitelerini artırma girişimleri sebebiyle İskenderun Körfezinin kümülatif kirlilik yükünü daha da arttıracaklarının kaçınılmaz bir gerçeklik olduğunu bildirdi.  

      Kara, konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Ağır sanayi faaliyetlerinin, enerji tesisleri ve diğer kirleticilerin faaliyette olduğu körfez de planlanan bu kapasite artışları da körfezde yaşayan canlı yaşamını olumsuz anlamda etkileyecektir. Bugün Pamir sitesinde site başkanlarının ortak girişimi ile yapılan bilgilendirme toplantısına katılım sağlayarak sürece destek olmaya çalıştık.  01.11.2022 tarihinde bölge halkının ve site sakinlerinin çoğunluğunun bilgisi olmadan gerçekleştirilen,  ÇED Yönetmeliği madde 9. Gereğince yapılması zorunlu olan halkın katılımı toplantısının iptali ne ilişkin kanuni haklarımızı İskenderun Çevre koruma derneği olarak kullanacağız ve itirazlarımızı ilgili kurumlara yapacağız. Başak Sitesi Başkanı Sn.Nuri Erdener ve Palmiye Sitesi, Hanedan Sitesi Akgün Sitesi, Şahinler Sitesi ve Güleryüz sitesi başkan “ve yöneticilerine, ayrıca mahalle muhtarlarımıza bugünkü bilgilendirmeden ve aydınlatıcı toplantıdan dolayı teşekkür ediyoruz.

      Mehmet ÖZGÜN