Korona Önlemleri Kısıtlamalar azalıyor ama…

Korona Önlemleri Kısıtlamalar azalıyor ama…

Hem ülke genelinde hem de Hatay’da, koronavirüs sebebiyle hayata dair kısıtlamalar ve kontroller sıkı bir şekilde devam ediyor. Antakya Atatürk Caddesi’ndeki park kısıtlaması için konulan bariyerler de buna dair.

Ülke genelinde, aralarında Hatay, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak’ın da olduğu ‘seyahat kısıtlaması’ olan kentler başlığında geçtiğimiz günlerde bir güncelleme yapıldı. Hatay ve 6 il daha, 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’a kadar sürecek olan, “sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışların yasaklanması” uygulamasından çıkartıldı. Ancak bu rahatlamaya rağmen, kent içindeki uygulamalarda sıkı bir denetim ve kontrol dikkat çekiyor. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de, Antakya’nın en işlek caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi’ne, yol kenarlarına park edilmesini engellemek için yerleştirilen ‘polis uyarı bariyerleri’!
Caddede oturan bir vatandaşın bu önemli uygulamaya ilişkin tespiti ise gülümsetiyor:
“Bizim Türk insanı kadar ‘kuralı nasıl çiğnerim’ kafasında ilerleyen başka bir millet var mı? Her şey bizim için, sağlığımız için ama… Araba sahipleri, yasaklamaya rağmen, bu defa geniş aralıklarla konulan bariyerler arasına girmeye çalışıyor. Hatta bir tanesi, o araya girmek için bariyerlerin mesafesini ayarlıyordu geçen! Onlara rağmen, çoğunluğun duyarlılığı umut verici.” Tamer Yazar