Korona Yasakları…

Korona Yasakları…

Küresel salgın dolayısıyla, Hatay Valiliği, alınan yeni tedbirleri kamuoyuna duyurdu.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, küresel salgın dolayısıyla alınan yeni tedbirleri kamuoyuna duyurdu. Vali Doğan, yeni tedbirler kapsamında, ilimize yönelik tüm araç giriş çıkışlarının, 20 yaşından küçük vatandaşların sokağa çıkışlarının,geçici olarak yasaklandığını, sosyal medya hesabından duyurdu.
Vali Doğan, duyurusunda, ilimiz genelinde uygulanmak üzere alınan yeni tedbirleri şöyle sıraladı: “İlimiz sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 3 Nisan Cuma günü saat 24:00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulmuştur.
Tüm ilçelerimizde, 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları, 03.04.2020 tarihi saat 24:00’ten itibaren geçici olarak yasaklanmıştır.
İlçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Maske takma zorunluluğu, pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır.
İlçelerimizdeki meydanlarda sokak ve caddelerde vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürüyecektir.
İşletme sahipleri ve çalışanları mekan içerisinde bulunacak, kapı önlerinde bireysel ve toplu olarak bulunulmayacak, meydanlarda kaldırımlarda işyerlerinin önünde bekleme sohbet etmek ve benzeri faaliyetler yasaklanmıştır.
Alınan kararlara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır.”     Mehmet ÖZGÜN