Korona zamanı temizlenmişiz! Sonrasında Ne Olur?

Korona zamanı temizlenmişiz! Sonrasında Ne Olur?

Milyonların, koronavirüs tedbirleri kapsamında evde kaldığı bir süreçte çalışmaya devam eden temizlik işçileri, şehri özleyen herkese sesleniyor… “Kentimizi, bu süreç sonrası temiz tutalım!”

Mart ayı sonu itibariyle koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında hayata geçirilen ‘evde’ kal’ uygulaması ile beraber, Antakya, hiç olmadığı kadar sessiz ve hiç olmadığı kadar temiz. Asi Nehri’nin kent merkezinden geçen kısmında oturan bir Antakya Gazetesi okurunun tespiti de bu yönde:
“Ne yere çöp atan var, ne nehre yediğini içtiğini savuran! Şu doğanın dili olsa da, neler çekmiş insan denen yaratığın elinden, bir anlatsa! Dilerim, evlerine kapanmak zorunda olan hepimiz, ama istisnasız hepimiz; şu kentin, şu doğanın, şu hayatın değerini daha iyi anlayabilmişizdir. Bir gün gelip de evlerimizden dışarıya adım attığımızda, bulduğumuz gibi bırakalım şehrimizi! Temiz bırakalım! Hatta kuralları da uygulayalım. Para cezası verelim! Caydırıcı olalım! Yeter ki, şu penceremden izlediğim şehrimin düne göre daha temiz halinden geriye dönüş yaşamayalım…”
Koronavirüs tedbirleri kapsamında herkesin evde kaldığı bir süreçte çalışmaya devam eden temizlik işçileri de, bu süreçte şehri özleyen kent insanına sesleniyor… “Kentimizi, bu süreç sonrası temiz tutalım!”
-Tamer Yazar-