Koronavirüs’ün yeniden gündeme getirdiği konu

Koronavirüs’ün yeniden gündeme getirdiği konu

Cezaevlerinde İnfaz İndirimi…

AK Parti, “koronavirüs salgınının sıçraması halinde, kontrol edilemez sonuçlar doğurabilme riski taşıyan cezaevleri için infaz indirimini yeniden gündemine aldı.
Adalet Bakanlığı’nda konuyla ilgili “acil” bir toplantı düzenlenerek, cezaevlerinin durum tespiti yapıldı, salgınla ilgili alınan önlemler ve infaz düzenlemesi ile ne kadar tutuklu ve hükümlünün tahliye edilebileceği alternatifleriyle değerlendirildi.
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da önceki gün yaptığı açıklamada, “Bugün cezaevleri, kapasitesinin 4-5 katı. İçeriye virüs bulaşırsa, çok büyük sıkıntı doğar. Cezaevlerindeki sayıyı makul düzeye indirelim” açıklaması yapmıştı.
Edinilen bilgiye göre, Türkiye’de koronavirüs kaynaklı iki can kaybının yaşanmasının ardından, infaz düzenlemesiyle ilgili çalışmalar hız kazandı. Çankaya Köşkü’nde dün koronavirüsle ilgili eşgüdüm toplantısı yapan Erdoğan’ın, bu toplantının ardından görüşmek üzere Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve bazı AK Parti yöneticilerini Çankaya Köşkü’ne çağırdığı öğrenildi. -Mehmet Durmaz-