Koruyamıyorsunuz!

Koruyamıyorsunuz!

DEVA Partisi İl Başkanlığı, kadına şiddet konusunda etkin yasal düzenlemelerin gecikmeksizin hazırlanmasının gerekliliğini bildirdi, hükümeti eleştirdi.

DEVA Partisi Hatay İl Başkanlığı açıklamasında, kadına şiddet konusunda etkin yasal düzenlemelerin gecikmeksizin hazırlanmasının gerekliliğini bildirdi, hükümeti eleştirdi ve “Koruyamıyorsunuz” mesajını verdi.
Antalya’da, 5 gündür haber alınamayan Azra Gülendam Haytaoğlu’nun ölüm haberinin alındığınına işaret edilen açıklamada, kadın cinayetlerinin maalesef ülkemizin acı bir gerçeği olduğu ifade edildi.
-İstanbul Sözleşmesi fesh edilmemeliydi-
Hangi mesleğe sahip olduğu, hangi şehirde yaşadığı, eğitim düzeyinin ne olduğundan bağımsız, erkekler tarafından birçok kadının şiddet mağduru olup katledildiğini ifade edildiği açıklamada şunlara yer verildi:
“Bu durum, toplumun her kesimini ve bizleri derinden yaralıyor. Şiddet olaylarının önüne geçilmemişken, ‘Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ ile 20 Mart 2021 Cumartesi günü İstanbul Sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilmiştir.
Ülkemizde, sadece 20 Mart 2021’den bu yana en az 164 kadın cinayeti ve şüpheli ölüm gerçekleşmiştir. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına yaptığımız itirazlar ve verdiğimiz mücadeleye karşın, hükümet bildiğini okumuştur. Yaptıkları açıklamada, ‘Daha etkin yasal düzenlemelerin yapılması ve şiddet olaylarının takibi için TBMM’de komisyon kurulduğu, konunun yakın takibe alındığı’ söylenmiştir. Ancak görünen o ki, eylem planı da, komisyonlar da göstermeliktir.
-Kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz-
Kadınların maruz kaldığı şiddetin boyutu, alınması gereken tedbirlerin aciliyetini göz önüne sermektedir. Etkin yasal düzenlemelerin gecikmeksizin hazırlanması gerekmektedir. Azra Gülendam Haytaoğlu’nun ailesine ve tüm ülkemize başsağlığı diliyoruz. Bu vahşetin faillerinin en ağır cezayı alması için davanın takipçisi olacağız.
Deva Partisi Hatay Kadın Politikaları ve İlçe Kadın Çalışmaları Başkanlıkları olarak, kadına yönelik her türlü şiddeti kınıyoruz.
Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti için, adaletin güçlüden değil de haklıdan yana olduğu, eşit yaşanılabilir bir Türkiye için mücadelemize devam edeceğiz.” –Mehmet ÖZGÜN-