Koruyucu Aile listesinde

Koruyucu Aile listesinde

Hatay İlk On Birde!

“Her çocuğun bir ailesi olmalı” düşüncesinden hareketle koruyucu ailelere yerleştirilen çocuk sayısı konusunda Hatay ilk 11 il arasında. Hatay’da, koruyucu aile yanında yaşayan çocuk sayısı kuruluşta kalan çocuk sayısının üzerine çıktı.

Öz ailesinin yanında bakımları sağlanamayan ya da kimsesi bulunmayan çocukların bakım ve yetiştirme sorumluluğunu devlet denetiminde kısa süreli ya da uzun süreli olarak alan kişiler olarak ifade edilen, ‘Koruyucu Aileler’, Hatay’ın da içinde olduğu toplam 11 ilde önemli bir başarıya imza atmış durumda.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre, Bakanlığın koruyucu aile sayısını artırmak üzere yürüttüğü farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları sonucunda, Türkiye genelinde koruyucu aile sayısı 5 bin 458’e, hizmetten yararlandırılan çocuk sayısı ise 6 bin 682’ye ulaştı.
Çalışmalar kapsamında, Türkiye’de koruyucu aile olmayan il ise kalmadı. 11 İl’de ise koruyucu aile yanında kalan çocuk sayısı, kuruluşta kalan çocuk sayısını geçti. Hatay, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Kayseri, Bolu, Manisa, Muş, Balıkesir, Aksaray, Şırnak ve Osmaniye’de, koruyucu aile yanında yaşayan çocuk sayısı kuruluşta kalan çocuk sayısının üzerine çıktı. -Tamer Yazar-