Kovid Aşısı:

Kovid Aşısı:

Hatay’da 2,5 Milyon, Türkiye geneli 143 Milyon doz aşı…

TURKOVAC aşısı da başladı, 4 günde 2000 kişi aşılandı…

Koronavirüse karşı koruma amaçlı olarak, aşılamada, bugüne kadar Türkiye genelinde 18 yaş ve üzeri nüfusta 143 milyon 645 bin 420 doz aşı uygulanırken, ilimiz Hatay genelindeyse, aşılamanın başladığı 4 Ocak 2021 tarihinden bu yana geçen 13 aylık dönemde, yine 18 yaş üzeri nüfusta olmak üzere, toplam 2,5 milyon doz aşı yapıldı.

Hatay’da aşılama oranı % 82’de, Türkiye geneli aşılama oranı ise % 84,72 noktasında. Bu veri, Hatay’da aşılama oranının Türkiye ortalamasının % 2,72 gerisinde kaldığını gösteriyor.

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, ilimiz genelinde 13 ayda uygulanan 2,5 milyon aşının 2 milyonunun Biontech olduğunu, 500 bin kişiye de Sinovac yapıldığını kaydederken, 4 gün önce başladıkları Turkovac aşısının ise 4 günde 2000’in üzerinde kişiye aşı uygulandığını bildirdi.

Hatay’da PCR testlerinde, pozitif sayısının artırtmasına rağmen, ülke genelinde olduğu gibi hastane yükü açısından korktukları şekilde bir dönüşü olmadığının altını çizen İl Müdürü Dr. Hambolat, kurum internet sitesinden şunları aktardı:

“Hastane yükü olarak, yansıması minimal düzeyde. Fakat bu, bizim, olası tedbirleri ve önlemleri hafife almamızı gerektirmiyor. Dolayısıyla; maske, mesafe ve hijyen noktasında hassas davranmaya devam edelim. İlimizde, hedef nüfusumuzun yüzde 75’nin üstünde iki doz aşılanması var. Yüzde 82 civarında da en az bir doz aşılanma yaptık. 18 yaş üstünde bu oranlar güzel, fakat yeterli mi, değil! Çünkü aşılama, süre içerisinde etkililiğinin azalabileceğini düşündüğümüz için hatırlatma dozlarını da ciddiye alıp sıkça yapmamız gerekiyor.”

-Mutlu Yanık-