Kovid’in İlacı Hatay’da

Kovid’in İlacı Hatay’da

Japon bilim insanlarının yaptığı deneysel çalışma, hurmadan elde edilen tanen maddesinin, Kovid-19’a yakalanma veya şiddetli semptomlar geliştirme ihtimalini düşürdüğünü ortaya koydu.

Dünya Kovid’e karşı ilaç ararken, ilacın Hatay’da olduğu ortaya çıktı! Kovid-19’a karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları dünya genelinde sürerken, Japon bilim insanları, virüsle mücadelede umut olabilecek bir bilimsel çalışmaya imza attı.

Ülkenin Kashihara kentindeki Nara Tıp Üniversitesi’nden bir araştırma grubu, hamsterlar üzerinde yapılan deneylerin, Türkiye’de ilimiz Hatay ve Trabzon’da yetişen hurmadan elde edilen tanen maddesinin, Kovid-19’dan enfekte olma veya ciddi semptomlar geliştirme ihtimalini düşürdüğünü ortaya koydu.

Sonuçları, İngiltere’deki Scientific Reports Dergisi’nin 8 Aralık tarihli dijital versiyonunda yayınlanan çalışma kapsamında, hamsterların ağız boşluğuna  hurmadan elde edilen tanen maddesi içeren bir bileşiği uygulayan araştırmacılar, maddeyi almayan hamsterların akciğerlerinde, 3 gün içinde yüksek oranda viral yük ve zatürre belirtisi tespit etti. Trabzon hurmasından elde edilen tanen bileşiği enjekte edilen hamsterların akciğerlerinde ise düşük viral yoğunluk gözlenirken, verem belirtisine rastlanmadı.

Enfeksiyon riskini de azaltıyor

Bu arada ilimiz Hatay’da sıklıkla yetişen Hurma’nın bir benzeri Trabzon’da da yetiştiriliyor. Bu hurmadan elde edilen tanen maddesi verilen hamsterları 30 dakika boyunca, Kovid-19 virüsü taşıyan hamsterlarla aynı kafese koyan uzmanlar, 1 haftanın ardından yapılan testlerde, maddeyi alan hamsterların ciğerlerinde virüse rastlamadı. Bulguların, deneyde kullanılan bileşiğin, Kovid-19’dan enfekte olma veya şiddetli semptomlar geliştirme ihtimalini düşürdüğünü ortaya koyduğunu belirten uzmanlar, buna rağmen insanlar üzerindeki klinik testlerin önem taşıdığının ve daha fazla deneye ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Aslen Çin ve Japonya’da yetişen, ülkemizde Hatay, çevre iller ile Karadeniz’de yetişen, “cennet meyvesi” ya da “cennet hurması” olarak da bilinen meyvenin içerdiği zengin A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri, karbonhidrat, fosfor, protein, kalsiyum, demir, sodyum, selüloz, potasyum ve magnezyum nedeniyle kalp hastalıkları, kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiği belirtiliyor. Bitkilerden elde edilen açık sarı-kahverengi toz, pul ya da süngersi kütle halindeki biçimsiz maddeler olan tanenler ise bitkilerin kök, odun, kabuk, yaprak ve meyvelerinde bulunuyor.

HURMA, ANTİBİYOTİK GİBİ

Hatay hurması, kış soğuklarının sebep olduğu hastalıklardan korunmak için doğal bir kalkan oluşturmakta. Sadece soğuk algınlığı ve grip değil, pek çok hastalığa alternatif bir tedavi sunan Hatay hurması, içeriğinde yüksek oranda antioksidan barındırır. Bu özelliği ile bağışıklık sistemine büyük katkıları bulunan söz konusu hurma, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara doğal bir çözüm olarak sık sık tercih edilmektedir. Bir kış meyvesi olarak kabul edilen Hatay hurması, yüksek miktarda protein, yağ ve karbonhidrat içermektedir.

Bundan dolayı Hatay hurması, vücut ısısını yükseltmekte ve vücudu soğuğa karşı korumaktadır. Antioksidan deposu olması yanı sıra, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılama oldukça başarılı olan söz konusu Hatay hurması, potasyum, mangan, bakır ve fosfor gibi minerallerden zengindir. Bundan dolayı, vücudu savunan mekanizmaların daha iyi çalışmasına destek olur. Kış mevsiminde sık sık tüketilmesi gereken besinler arasında yerini alan Hatay hurmasını düzenli olarak tüketmek oldukça önemli.

Sindirim Sistemini Düzenliyor

100 gr Hatay hurmasında 3,6 oranında lif bulunur. Bu zengin lif içeriği ile sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkin bir rol oynayan hurma, kabızlık giderici olarak tüketilebilir. Bunlar yanı sıra, metabolizma hızlandırıcı etkisi ile diyet listesinde mutlaka bulunması gereken Hatay hurması, aynı zamanda kilo verdirici özelliği ile de tüm dikkatleri üzerine çekmekte.

Tansiyon ve Kolesterolü Düşürüyor

Tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürmede Hatay hurmasının mucizelerinden faydalanmak da mümkün. Kalp ve damar sağlığınızı korumak için tüketeceğiniz bu meyve, çok daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanız için önemli bir besin maddesi.