Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kredi kartı faiz oranları düşürülmeli

Türkiye esnaf ve Sanatkarları

Türkiye esnaf ve Sanatkarları (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’de 114 milyon kredi kartı ve 186 milyonun üzerinde banka kartı kullanıldığını belirterek  “Neredeyse kişi başı 3 adet kart düşüyor. Ancak yeni ekonomi  politikasıyla birlikte kredi kartları faizlerinin yükseltilmesi ve taksitlendirmeye yönelik sınırlamalar ile vatandaşın alışveriş yapması zorlaştı” dedi.

Maliyetleri her geçen gün artan esnafın yüksek komisyon oranları nedeniyle zorlandığına dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyonun yükselip banka faizlerinin artması vatandaşa yansıdı. Artan maliyetler hem esnafı hem de nihai tüketici olan kart kullananları mağdur eder hale geldi. Kredi kartı faizleri yüzde 4’ü aşınca vatandaş sıkıntıya girdi. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Neredeyse 600-700 bin kişi artık kredi kartı borcunu ödeyemez hale geldi. POS cihazlarının işletim giderleri, komisyon oranları ve 45 günü aşan geri ödeme süreleri nedeniyle maliyetler esnafın kazancını aşmaya başladı. Dolayısıyla vatandaş da esnaf da mağdur konumda. Mutlu olan kesim kalmadı” diye konuştu.

Komisyon oranlarına tavan uygulamasının getirilmesi talebinde bulunan Palandöken, “Komisyon oranlarına taban-tavan sınırı getirilmeli yoksa mağduriyet daha da artacak. Faizlerin bu tür yükselmesinin bedeli emtiaya, maliyete ve işçilik giderlerine yansıyor. Nakit yok. Kamu ve özel bankalar artık elini taşın altına koysun.  Merkez Bankası, Bankalar Birliği ve Maliye Bakanlığı’nın bu konu için bir yol geliştirmesi lazım yoksa piyasadaki bu darlık daha büyük sıkıntılara yol açıyor. Komisyon oranları yeniden düzenlenmeli” şeklinde konuştu. (Sami Gökçe)