Kripto Vurgunu, Hatay ve Kayseri’de

Kripto Vurgunu, Hatay ve Kayseri’de

Batan Para 1 Milyar Tl, Mağdur sayısı 30.000 kişi

2 Şüpheli şikayet üzerine yakalandı, gözaltında…

İddialara göre, Hatay ve Kayseri merkezli, ‘Bitrota’ adındaki kripto para borsasında 30 bin civarında kişi dolandırıldı. Yine iddialara göre, dolandırıldığı öne sürülen para miktarı ise 1 Milyar TL.

Kısa süre önce “kripto vurgunu” olduğu şeklindeki söylemler ve şikayetler üzerine, Kayseri’de ‘Bitrota’ adlı kripto borsası olduğu ortaya çıkartılırken, yine iddialara göre sistemin çöktüğü, sahiplerinin izlerini kaybettirerek kaçtıkları, kayıp paranın da 1 Milyar Lira, mağdur kişilerin de 30 bin dolayında oldukları ifade ediliyor.

Şikayetler üzerine, Kayseri ve Hatay Cumhuriyet Başsavcılıkları işbirliğiyle, olayın soruşturmasına geçildi,

şirket sahibi Kenan Altun ve Hasan Özkan hakkında Hatay ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde yakalama kararı çıkartıldı.

Kayseri’de yaşayan Kenan Altun ve Avusturya vatandaşı Hasan Özkan, 3 yıl önce, Endless Yazılım Teknoloji A.Ş. adında şirket kurdu. Şirket, geçen yıl Aralık ayında ‘Bitrota’ adındaki kripto para borsasını devreye soktu. Çok sayıda vatandaş, kripto para borsasına yatırım yaptı. Yatırım yapan kişilere aylık yüzde 30 kazanç vaat edildi. Nisan ayında düzenlenen ve binlerce kişinin yatırım yapmasını sağlayan kampanya döneminde ise yüzde 45 kazanç vaat edildi. Sisteme yeni yatırımcı kazandıranlara da yüzde 25 gelir garantisi verildi. Kısa sürede yatırımcısı çoğalan sisteme, binlerce kişi para yatırdı.

Yatırım sonrası işlerini büyüten şirket, genel merkezini geçen Ocak ayında Kayseri’den İstanbul’a taşıdı. Yeni gelenlerin parası ile ilk girenlerin parasının ödenmesine dayalı çalıştığı anlaşılan sistem, birkaç ay içinde çöktü. Bunun üzerine paralarını alamayan yatırımcılar Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, Kenan Altun ve Hasan Özkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları ile Mücadele Bürosu Savcısı Yüksel Ertürk Bezgin tarafından, Kenan Altun ve Hasan Özkan hakkında soruşturma başlatıldı. Hatay ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca koordineli yürütülen soruşturma kapsamında, şüphelilerin tespit edilen evlerinde arama yapıldı. Evde, bazı materyallere el konuldu. Soruşturma kapsamında, şu ana kadar Kayseri’de 2 kişinin savcılığa şikayette bulunduğu belirlenirken, şirket yetkilisi 2 şüpheliyi yakalama çalışmaları devam ediyor. -Cemil Yıldız-