Kriz Değil, Felaket!

Kriz Değil, Felaket!

Kömürden vazgeçmeliyiz…

Dünyanın, küresel çapta bir enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Antakyalı Emekli Büyükelçi Mithat Rende, iklim konusunda yaşanan gerçeği ise daha sert bir üslupla tanımladı.

Antakyalı Emekli Büyükelçi Mithat Rende, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nin 13’üncüsüne katılan önemli isimler arasında yer aldı. Ana teması “Büyük Dönüşüm” olarak belirlenen zirveye, 70’in üzerinde ülkeden konuşmacı ve katılımcı katkıda bulundu. 10 Kasım’da başlayan ve 12 Kasım’da sona eren zirvede; “Metaverse, Kurumsal Yönetim ve Şirketlerin Geleceği”, “Alternatif Turizm ve Yatırım Fırsatları”, “Türkiye’deki Yatırım Fırsatları”, “UNDP”, “Güvenliğin Yeni Açısı: Tarım ve Gıda”, “Barınmanın Ticari Yolları (İnşaat)”, “Gelecek On Yılda Enerji”, “Teknolojide Bir Limit Var Mı?”, “NATO’da Önemli Müttefik: Türkiye”, “AB Adaylarının Güvenlik İkilemleri: Batı Balkanlar”, “Fintech ve Paranın Dijitalleşmesi”, “Körfez İşbirliği Konseyi’nin Entegrasyon Süreci”, “Uluslararası Ticaret Yolları (Su, Hava, Kara)”, “Cinsiyet Perspektifinden Ekonomide Kadın”, “Türk-Arap Diyaloğu”, “Güney Amerika’yı Tekrar Keşfetmek”, “Savunma Endüstrisi ve Ulusal Güvenlik”, “Vatandaşlık ve Yatırım: Gayrimenkul Değeri Üzerinden Kimlik İnşası”, “Sanata Evet” başlıklı paneller yapıldı.

-İKLİM VURGUSU-

      Boğaziçi Zirvesi’ndeki konuşmasında iklim değişimlerinin olası sonuçlarına işaret eden Rende, dünyanın, küresel çapta bir enerji kriziyle karşı karşıya olduğunu belirterek, bu durumu iklim felaketi olarak ifade etti. “Önümüzdeki On yılda Enerji” başlıklı oturumun moderatörlüğünü yapan, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu üyesi, Mithat Rende, enerji felaketi olarak adlandırdığı bu süreçte kömürden uzaklaşmak gerektiğini söyledi.

      “Kömürün yeşile dönüştürülmesinin mümkün olup olmadığı” şeklinde bir soru yöneltilen Rende, dünyanın içinde olduğu konjonktürü şu şekilde yorumladı:

      “İklim krizi değil, iklim felaketi diyebiliriz buna. Kömürden vazgeçmeliyiz. Bunun için de sermayeye ihtiyaç var, enerji noktasında” -Tamer Yazar-