Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Künefeci Heykeli’nden sonra…

Künefeci Heykeli’nden sonra…
  • 20.01.2021
  • 502 kez okundu

‘Şerbet Satan Adam’ heykeli…

Antakya’nın, künefecileri ile bilinen meydanına dikilen “Künefeci Adam” heykelinden sonra, yine aynı meydana eklenen “Şerbet Satan Adam” heykeline bakanlar, ‘isimsiz’ çalışmaya dair bir tabela arıyor!

Eski bir Roma kenti olan ve dünyaca ünlü müzesinde birbirinden görkemli heykel örnekleri barındıran Antakya, künefecileri ile bilinen meydanına dönem dönem dikilen heykelleri ile gündemde! Bir dönem, “yapılma şekli” nedeniyle ciddi tartışma konusu olan “Künefeci Adam” heykeli, önce tahrip edilmiş, ardından tamir için kaldırılsa da, bir daha yerine konmamıştı. Geçtiğimiz günlerde, “Künefeci Adam” heykelinin bulunduğu yerin hemen karşısına eklenen “Şerbet Satan Adam” heykeli ise herkesin beğenisini kazandı.
Yapılan çalışmayı değerlendiren bir turizmci, beğendiğini söylediği heykel için şunları dile getirdi:
“Açıkçası, künefeci adam heykelinin bizde yarattığı hayal kırıklığından sonra, çok daha profesyonel bir elden çıkmış bir heykel ile karşılaşmak güzel. İfade ettiğiniz gibi, geleneksel şerbet satan bir adamın çalışması galiba! Emin değilim. Aslında bu kısmı, biraz eleştiri konusu. Tamam, güzel yapmışsınız, ama… Bilgisi yok, tabelası yok, imzası yok, hikayesi yok. Sanki gecenin bir vakti birileri buraya koymuş da, sahipsizmiş gibi! Durum, müzedeki mozaiklerin halini anımsatıyor. Anlayacağınız, her işimiz bir diğerini anımsatıyor. Bir de… Diğer heykelin yeri hala mevcut! Aradan aylar geçti, seneyi bitirdik, ama burada en azından bir düzenleme ve temizlik yapılabilirdi. Kentin bu kadar merkezi yerlerine biraz daha özen göstersek, daha iyi olacak bence.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ