Kur Artışı Krizi Büyükşehir’i Teğet Geçti

Kur Artışı Krizi Büyükşehir’i Teğet Geçti

Türkiye’de birçok Büyükşehir Belediyesi (HBB), döviz kurlarında yaşanan artışlar sonrası bütçelerinde yaşanan zararı kamuoyu ile paylaşırken, kur artışında yaşanan büyük krizin Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni büyük oranda etkilemediği öğrenildi.  

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı içinde yaptığı ya da imzaladığı bir döviz borçlanması bulunmuyor. Edinilen bilgiye göre, HBB ihalelerinden kaynaklı olarak yapılan sözleşmelerde, firmalara fiyat farkı ödenmiyor. Bu açıdan bakıldığı zaman, Hatay Büyükşehir Belediyesi, birçok büyükşehir belediyesinden çok daha iyi durumda.

Zamanında atılan doğru adımlar, bugün ülkeyi kasıp kavuran döviz kur artışı krizinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’nin zarar etmesini önledi. Ancak Kasım ayında onaylanan HBB 2022 yılı bütçesi, 2 Milyar 200 Milyon TL civarında ön görüldü. Bu bütçenin yaklaşık 600 Milyon Türk Lirası, yatırımlara ayrılıyor.

Kur artışında bugün yaşanan tablo, 2022 yılında yatırımlara ayrılan payın erozyona uğrayacağını gösteriyor. Döviz kurunda bir düşüş yaşanmazsa, HBB, 2022 yılında yatırımlar için yaklaşık olarak 200-300 Milyon TL ek bir bütçeye ihtiyaç duyacak.

ALACAKLILAR ZARAR EDİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapmış, ihale alıp fatura kesen, alacaklı konumunda olup ödemelerinin yapılmasını bekleyen firmalar ise kur farkından olumsuz etkilendi. Yapılan sözleşmelerde belediyenin fiyat farkı ödememesi dolayısıyla, daha önce kestiği faturadan kaynaklı alacaklı konumundaki firmalar kur farkından sonra ciddi zarar etme durumuyla karşı karşıya kaldı. -Sinan Seyfittinoğlu-