Kurumsal İşgalin Son Hali!

Kurumsal İşgalin Son Hali!

Vatandaş Nereden Yürüsün?

Antakya Öğretmenevi binasında güçlendirme ve yenileme çalışmaları nedeniyle bölgedeki kaldırımları güvenlik şeridiyle kapatan resmi kurumsal halimize soralım mı, böylesi önemli bir geçiş noktasında vatandaş nereden yürüsün? “Yaya Öncelikli Trafik Kampanyaları” düzenlenen bir kentte, araç trafiğinin en yoğun olduğu bir kavşakta yola inmek zorunda bırakılan yayalar, güvenliklerini nasıl sağlasın?

Yaya güvenliğini hiçe sayan apartman inşaatlarının ‘kaldırım işgali’ yapan hallerine sık sık şahit olunan Antakya’daki son örnek, bu defa resmi kurumsal bir kaldırım işgaline dair!

-YAYA ÖNCELİĞİ!-

Antakya Öğretmenevi’nde başlatılan tadilat nedeniyle bölgedeki kaldırımların güvenlik şeridiyle kapatıldığını söyleyen ve bu durumdan dolayı şikayetçi olduklarını ifade eden vatandaşlar, söz konusu yerin, yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu adreslerden biri olduğuna dikkat çekiyor.

Eldeki fotoğraf karelerinin trajikomik kısmı ise bu tartışmalı durumun yaşandığı Antakya’nın, “Yaya Öncelikli Trafik Kampanyaları” kapsamında gerçekleştirilen Bakanlık uygulamalarına ev sahipliği yapan adreslerden biri olması!

-NE YAPIYORUZ?-

Kentte sık sık yayalara yönelik kampanyalar gerçekleştirildiğini ve trafik güvenliği çalışmalarının hayata geçirildiğini ifade eden vatandaşlar ise eldeki uygulamanın tüm yapılanları çöpe attığını söylerken, “ne yapıyoruz?” sorusuna muhatap kurumları ve olası cevapları arıyor.

P.İ. >> Antakya Öğretmenevi kavşağına geliyorsunuz. Trafik lambaları çalışıyor. Kurallara uymak için size yeşilin yanmasını bekliyorsunuz. Ama karşıya ulaştığınızda, çıkabileceğiniz bir kaldırım yok! Çünkü kapatılmış! ‘Burası Türkiye’ deyip, yoldan ilerliyorsunuz! Ama inanın ki artık çok sıkıldım, ‘Burası Türkiye’ demekten!

H.G. >> Valilik’ten tutun belediyelere, herkes ‘yayalar’ için ‘güvenlik’ diyor, ama burada bir kamu binasında düzenleme yapacaklar diye kaldırımları işgal edip, kapatıyorlar. Niye? Bakın, bunun adı da güvenlik! Binada tadilat var ya, yanından geçilmesin istiyorlar! Ama bunu yaparken de insanları araç dolu trafiğin içine itiyorlar! Dedikleri de yaptıkları da birbiri ile örtüşmeyen bir ülkeyiz! Değişmiyoruz!

G.Z. >> Madem binada çalışma yapıyorlar, ona göre de önlem alsınlar! Alamıyorlar mı? İnşaat yetenekleri bu mu? Aslında kolayına kaçıyorlar. Binada inşaata dair güvenlik almanın maliyetini yüklenmek yerine, kaldırımı birkaç metrelik bantla kapatıyorlar ve işlerini hallediyorlar. Maliyet, sıfır! Ama insani anlayışları da!

Ş.N. >> İçişleri Bakanlığı’nın “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulamasını bizimkiler de yapmadı mı?  Kentte birçok noktada, yaya geçitlerinde şerit boyama etkinliği gerçekleştirilmedi mi? Madem yayalar için bu kadar hassas insanlarız, kent yöneticilerimiz de öyle, bu ne peki? “Öncelik yayanın, öncelik hayatın” diyenleri, Antakya Öğretmenevi’nin olduğu kavşağa çağıralım! Önceliklerini bize bir anlatsınlar bir zahmet!

Tamer Yazar