Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kütahya’dan Hatay’a Seramik ve Gastronomi

Kütahya’nın seramik ustalığı ile

Kütahya’nın seramik ustalığı ile Hatay’ın eşsiz lezzetleri, ‘Gastroseramik’ adı altında bir araya geldi. Kütahya Belediyesi Kültür Sanat Akademisi Konağı’nda düzenlenen etkinlikte, Frigg Kadınları Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi iş birliğiyle gerçekleşen proje büyük ilgi gördü.

Proje kapsamında, Kütahyalı kadınların el emeği seramikleri ile Hataylı kadınların yöresel lezzetleri bir araya getirildi. Frigg Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Kantar, projenin 6 Şubat depreminden önce başladığını belirterek, “Kütahya UNESCO şehirler ağına ilk seçilen şehir, Hatay ise yemekleri ile gastro şehri olarak seçildi. Bizim seramiklerimizi ve onların yemeklerini birleştirmek ve tamamen o kültüre yönelik bir koleksiyon ortaya çıkarmak istedik” dedi.

Kantar, 40 parçayı aşan büyük bir koleksiyon oluşturduklarını ifade ederek, “Burada tamamen Hatay’ın yemeklerine yönelik, Hatay’ın kültüründen hareketle bir koleksiyon ortaya çıkardık ve depreme yönelik de sanatsal eserler ortaya çıkmış oldu. Eğer destek görebilirsek bu eserleri tüm şehirlerde sergilemeye devam etmek isteriz” şeklinde konuştu.

Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nesrin Deli ise deprem sürecinde ilk desteğin Kütahya’dan geldiğini belirterek, “Projenin temel amacı kendi kültürümüzü seramikle birleştirip Frigg Kadın Kooperatifi ile beraber bu projemizi daha ileriye taşıyabilmek” dedi. – Mehmet Durmaz-