Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

LGS üzerine kısa bir söyleşi

Beyhan Gençay Ortaokulu Matematik
Beyhan Gençay Ortaokulu Matematik Öğretmeni, Ahmet Boyacıgil

LGS hakkında sık sorulan sorulara, sınav hakkında bilgilendirme ile başlayalım.

2022 LGS hangi tarihte yapılacak?

2022 LGS Sınavı, 5 Haziran 2022 tarihinde, ilk oturumu saat 09:30’da ikinci oturumu ise 11:30’da başlayacak şekilde gerçekleşecektir. Sınav başvuruları, Bakanlık tarafından merkezi olarak yapılmış olup, 27 Mayıs itibari ile sınav giriş belgeleri erişime açılmıştır. Bu başvuru işlemi, otomatik nitelik taşır ve yurt içinde eğitim gören tüm 8. sınıf öğrencilerini kapsar.

2022 LGS katılımı zorunlu mu?

LGS başvuruları, Bakanlık tarafından, 8. Sınıf öğrencilerinin tamamı için otomatik olarak gerçekleştirilmiş olsa da, öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu yoktur. LGS’ye katılmak istemeyen öğrenciler, yerel yerleştirme şartları doğrultusunda eğitim ve öğretimlerine devam edebilirler.

2022 LGS’DE kaç soru sorulacak?

LGS sınavı için soru sayısı ve sorular için tanınan süre ile ilgili herhangi bir değişim yoktur. Öğrenciler, merkezi sınava iki oturum dâhilinde katılım sağlayacak. İlk oturum, saat 09:30’da başlayacak; Sınavın sözel kısmı olan Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinden olmak üzere, 4 dersten toplamda 50 soru öğrencilere yöneltilecek. Çoktan seçmeli sınav için öğrencilerin toplamda 75 dakika süreleri olacak. İkinci oturum saat 11:30’da başlayacak. Sınavın sayısal kısmı olan Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden olmak üzere, 2 dersten toplamda 40 soru öğrencilere yöneltilecek. Çoktan seçmeli sınav için öğrencilerin toplamda 80 dakika süreleri olacak.

Kısa bir bilgilendirme ardından, yapılması ve yapılmaması gerekenlerde de duralım…

2022 LGS için son hafta?

Emek vererek çalıştınız, sınava hazırlandınız. Artık son günlerdesiniz. Emeğinizin boşa gitmemesi için sınav öncesinde ve anında dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Bunlara mutlaka uymanız gerekiyor.

Bütün sene boyunca sınava hazırlanan öğrenciler, sınava 1 hafta kala kendilerini yorgun ve bitkin hissedebilir, çalışmalarının yetersiz olduğu ve konuları tamamlayamayacağı hissine kapılıp, yüksek düzeyde kaygı yaşamaya başlayabilirler.

LGS’ye az bir süre kaldı. Bu sürede, adayların, son tekrarlarını yaparak hazırlık sürecini tamamlamaları gerekiyor. Bu son günler içinde yeni konu çalışmamak gerekiyor. Çünkü öğrenilecek yeni konuları pekiştiremeyecekleri için, kafa karışıklığına neden olabilir.

Özellikle beslenmenize ve uykunuza özen gösterin. Perşembe gününden itibaren, alışık olmadığınız yiyecekleri yemeyin. Stres yaratacak konuşmalardan, tartışmalardan uzak durun. Ağır bedensel faaliyetlere girişmeyin. Örneğin son hafta, uzun sürecek ve çok yoracak futbol maçları yapmayın. Eksik konuların üzerinden geçin. Konu tekrarları yapın, daha çok deneme testi çözün. Tekrarlar önemli. Bu, size, kendinizi daha iyi hissettirir. Sınavla ilgili koşullar üretmeyin. ‘Sözel bölümden şu kadar net yapmalıyım, sayısal bölümden bu kadar net yapmalıyım, hata yapmamalıyım, yüksek puan almalıyım’ gibi koşullar oluşturmayın. Çünkü oluşturulan her koşul, sizin için bir tehdit haline gelebilir.

Günlük otomatik olumsuz düşünceler, sınav yaklaştıkça ve sınav anında daha çok artabilir. Bundan korkmanıza gerek yoktur. Çünkü bu gayet doğal olup, herkesin başına gelmektedir.

Bir diğer önemli olabilecek durum; genelde sınav kaygısını, sınavın yapılacak olan okul ve salonun belirsizliği de arttırmaktadır. Ancak 5 Haziran 2022’de uygulanacak LGS Sınavı’nda, pandemi şartları zamanı, her öğrencinin kendi okulunda sınava girme kuralı devam ettiriliyor. Buna rağmen, önceden gidip yeri, salonu ve sıranızı görmeniz, sizin kaygınızın azalmasına yardımcı olabilir.

Diğer önemli bir konu; sınav kurallarına hâkimsiniz, birçok denemeye girdiniz, hatta Perşembe-Cuma gününe kadar giren öğrenciler olabiliyor. Ama yine de bu kadar yoğun bir dönemde, insan, bazen saatleri veya diğer kuralları karıştırabilir. Son gün, sınav kurallarına tekrar göz gezdirmeniz, kafa karışıklığı ihtimalini azaltıp sınav motivasyonunuzu arttırabilir.

Sınav ile ilgili önemli taktikler

Deneme sınavlarında izlediğiniz “test sırasını değiştirme” riskine kesinlikle girmeyin. Soruları yanıtlarken, sınav anında yeni bir düzen oluşturmaya çalışmayın. Eskiden nereden başlayıp devam ediyorsanız, aynı şekilde devam ediniz. Aksi halde, yeni yöntemler karışıklığa sebep olabilir.

Ya hata yaparsam!

Çözemeyeceğiniz soruların da olabileceğini unutmayın ve onlarla karşılaştığınızda, güvensizlik duygusuna kapılmadan bir sonrakine geçin. Sınavda hiç hata yapmayanı şu ana kadar hiç görmedim. Bunun için robot olmamız gerekiyor. Kendinizden mükemmelleri beklemek, mükemmeli getirmediği gibi, yaptığınız doğruları da karışıklıktan dolayı götürüyor. Sınav öncesi ve anında, kendinizi doğal sürece bırakmanız, katkı sağlar.

Uzun sorulardan korkmayın. Çünkü bunlar iyi açıklanmıştır. Uzun soru, “zor” demek değildir. Bunlar, sadece sizin şemalarınızdır.

Ve tabi ki öğrenciler kadar velilere de hatırlatmalıyız ki, kaygı bulaşıcıdır. Eğer sizler de kaygınızı yönetemezseniz, maalesef çocuğunuza yansır. Unutmayın ki, çocuğunuzun hayattaki başarısı veya geleceği, bu sınav sistemine bağlı olarak görülecek kadar küçük değildir.

Sınavın belirleyici dersi: Matematik

Sınavın tamamını dikkate aldığımızda, bundan önce uygulanan sınavlarda olduğu gibi, bu sınavın belirleyici dersinin matematik olduğu bilinmektedir. Matematik testinin tamamı göz önüne alındığında, öğrencilerden okuduğunu anlaması, analiz etmesi ve yaptığı çıkarımlarla çözüme ulaşması beklenmektedir. “Yeni Nesil” diye tabir ettiğimiz sınav içeriğinde, matematik dersi sınavında, birden fazla kazanımın sorgulandığı sorular öne çıkmaktadır. Bu sisteme alışmış çocuklar, belirlenen süre içerisinde soruları çözebilmektedir. Alışamayan öğrencilerimiz ise maalesef matematik testinde dikkat odaklı yönlendirmelere, örneğin “en az, en çok, birbirinden farklı” vb. ifadelere dikkat etmeyerek, daha fazla yanlış yapmaya, soru köklerinin ve işlem adımlarının uzunluğu sebeplerinden dolayı da zamanı yetiştirememe gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Buradan, 5 Haziran 2022 Pazar günkü sınav öncesinde, önce kendi öğrencilerime ve tabi ki sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Haklarında en hayırlısı ne ise o olur inşallah.