Ligler 12 Haziran’da Başlıyor

Ligler 12 Haziran’da Başlıyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), korona virüs salgını dolaysıyla ertelenen Süper Lig, Birinci, İkinci ile 3.Türkiye Ligi’nde tamamlama için maçların 12 Haziran’da başlatılacağını duyurdu. TFF Başkanı Nihat Özdemir, Salı günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:
“Kendisine, bizleri kabul ettiği, değerli bilgilerini paylaştığı için teşekkür ediyorum. Sayın Koca, gerçekten zor bir görevi başarıyla yürütüyor. Verdiği mücadele ve duruşu ile hepimize örnek oldu. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.
Bugün de Yönetim Kurulu toplantımızı yaptık. Devletimizin, tüm kurum ve kuruluşlarıyla hazırladığı Normalleşme Planı kapsamında değerlendirmelerde bulunduk. Görevimizin zorluğunu ve sorumluluğumuzu biliyoruz.
Ligler 12 Haziran’da başlayacak
Liglerin 12-13-14 Haziran’da başlayacağını söyleyen TFF Başkanı Nihat Özdemir’in açıklamaları şöyle:
“Tüm şartları göz önünde bulundurarak, bir yol haritası çizdik. Bütün kamuoyunun da merakla beklediği kararımızı şimdi sizlere duyurmak istiyorum.
Şimdilik olmak kaydıyla, elimizde değişik senaryolarımız da bulunmakla birlikte, ertelenen Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerimizi 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık. Bu kararımızla, liglerin belirlediğimiz takvimde oynanması için Sağlık Bakanlığımıza müracaat edeceğiz. Sağlık Bakanlığımız da, konuyu, bugüne kadar değerli çalışmalara imza atan Bilim Kurulumuza havale edecek.
Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, beraber yapacakları çalışmalar sonrasında, müsabakaların nasıl ve hangi şartlarda oynanacağına karar verecek. Bu süreçte, Bilim Kurulu’nun Sağlık Kurulumuzla beraber yapacağı değerlendirmeleri de içeren, sürecin sonunda ortaya çıkacak esasları tüm kulüplerimize bildireceğiz.
Bilim Kurulumuz, bu çalışmalarını yürütürken, biz de Futbol Federasyonu olarak Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig ile Bölgesel Amatör Liglerimizdeki kulüplerimizi temsil eden Kulüpler Birliği Vakfı ve Dernekleri ile görüşmeler yapmaya başlayacağız. Tüm istişarelerimizi yapıp, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun maçların nasıl oynanacağına dair kararı çerçevesinde ligleri başlatacağız.
Devletimizin, tüm kurumlarının desteğiyle sezonu tamamlamayı hedefliyoruz. Antrenmanlarına başlayan kulüplerimizin bu zaman zarfında hazır hale geleceğine inanıyoruz. Hiçbir şeyin eskisi olmayacağını biliyoruz, ama yeni dönemi fırsata da çevirmek istiyoruz. Bu nedenle, sağduyu içerisinde, kararlara saygı duyarak, bireysel ve toplumsal tüm sorumluluklarımızı yerine getirerek bunu başaracağımızdan eminiz.
İnşallah liglerimizi en güzel şekilde Temmuz ayı sonunda tamamlayacağız, kupalarımızı sahada vereceğiz ve Ağustos ayında da UEFA Şampiyonlar Ligi finaline ülkemize yakışır şekilde ev sahipliği yaparak, sezonu taçlandıracağız. Aldığımız kararlarımızın, ülkemize ve Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum.
Hiçbir virüse meydanı bırakmayacağımızı belirterek, hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.” -Cemil Yıldız-