Liseliler Tekne Yaptı

Liseliler Tekne Yaptı

İlimiz İskenderun ilçesindeki Meslek Liseli öğrenciler, ürettikleri tekne için ‘Vira Bismillah’ dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) mesleki eğitime getirdiği eğitim-üretim-istihdam perspektifiyle beraber Meslek Liselerinde başlayan üretim seferberliği, ilimiz Hatay’da da son hızla devam ediyor. İlimizdeki Meslek Liselerinde çeşitli alanlarda yapılan üretimle ülke ekonomisine katkı sağlanırken, bir yandan öğrencilere uygulamalı meslek eğitimi veriliyor bir yandan da gerçek üretime katılan öğrenciler, emeklerinin karşılığında ücret alarak fiilen çalışmaya başlıyor.

Bu kapsamda üretim yapan Meslek Liselerden biri olan İskenderun Sefa Atakaş Denizcilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Gemi Yapımı Alanı öğrencileri, öğretmenlerinin rehberliğinde fiber tekne üretmeyi başardı.
İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, geniş bir hinterlanda sahip olan İskenderun Limanı’nın Doğu Akdeniz’in ve ülkemizin en önemli limanlarından biri olduğunu belirterek, İskenderun ilçesinde denizciliğin önemli bir sektör olduğunu, dolayısıyla ilçede bulunan ve bölgenin tek Denizcilik Meslek Lisesi olan Sefa Atakaş Denizcilik MTAL’nin önemli bir ihtiyacı karşıladığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in öncülük ettiği politikalarla mesleki eğitimde büyük bir devrim gerçekleştiğini ifade eden İl Müdürü Büyük, öğrencilerin başarıyla ürettiği fiber teknenin, mesleki eğitimdeki reformun ilimizdeki sonuçlarından biri olduğunu belirtti.

İl Müdürü Büyük, “Vira Bismillah” diyerek İskenderun Körfezi’nde denize açılan ve testleri başarıyla geçen bu teknenin sadece başlangıç olduğunu ve hem çeşit hem sayı bakımından okuldaki üretimin artarak devam edeceğini söyledi.
Büyük, kendilerine her konuda büyük destek olan Vali Rahmi Doğan’a ve emek veren herkese de teşekkür ederek, “Okulumuzu, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi kutluyor, başarılı çalışmalarının devam etmesini diliyorum” dedi. -Haber/Cemil Yıldız/AA