Lüks yatlarda ve teknelerde yok…

Lüks yatlarda ve teknelerde yok…

Çiftçinin Mazotunda Var!

Tarımsal üretimde kullanılan mazottan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmaması konusunda konuşan CHP’li Tokdemir, uygulama için “haksızlık” değerlendirmesinde bulundu.

Çiftçilere ÖTV’siz mazot verilmesi gerektiğini söyleyen, CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, “Akaryakıta gelen zamlarla birlikte, mazot ve benzinin litre fiyatı 14 lirayı geçti. Mazottaki fiyat artışı, çiftçimizi tamamen bitirme noktasına getirdi” dedi.

Lüks yatlar ve teknelerde kullanılan mazotlardan özel tüketim vergisi alınmazken, çiftçinin mazotundan özel tüketim vergisi alınmasının, ülkenin üretim noktasında bel kemiği konumundaki çiftçiler için büyük haksızlık olduğunu söyleyen Tokdemir, “Çiftçinin ürettiği, özel tüketim değil, zaruri ihtiyaçtır. Çiftçinin toprak içerisindeki traktörü, yattan çok daha önemlidir. Diğer taraftan, elektriğe yüzde 50 ila yüzde 127 zam geldi. Tarımsal sulamada elektrik kullanan çiftçilerimiz, son gelen zamlarla başa çıkamıyor. Buradan iktidara sesleniyorum… Tarımsal faaliyetlerde kullanılan mazotun ÖTV’si acilen kaldırılmalı ve tarımsal sulamada kullanılan elektrikte indirime gidilmelidir” şeklinde konuştu.

Tamer Yazar