Lütfü Savaş Faizden Rahatsız

Lütfü Savaş Faizden Rahatsız

Gayrimenkul Satacak…

Büyükşehir Belediyesi, 2023’te araç kiralama yerine satın almayı tercih edecek.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yönetimi, yıllardan beri borç sarmalından kurtulmaya çalışırken, ödenen faiz yükü de artık taşınabilirliğin ötesine geçti. Bu arada Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin de 2023 yılında hizmetlerde kullanılmak üzere araç kiralama yerine satın alma yöntemini tercih edeceği duyuruldu. Başkan Lütfü Savaş’ın, kurum olarak ödedikleri yüksek faizden kurtulmak için mevcut gayrimenkullerden bazılarını satma kararı aldığı da öğrenildi.

Başkan Savaş’ın kafasındaki bu plan, geçtiğimiz hafta toplanan Büyükşehir Meclisi’ndeki bütçe görüşmeleri sırasında Mali Hizmetler Daire Başkanı Gülseren Malcı tarafından açıklandı. Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Gülseren Malcı, 2023 mali yılı bütçesinin, ilgili birimlerden gelen tekliflerin konsolide edilerek “taslak metin” şeklinde hazırlandığını kaydetti ve şöyle devam etti:

“Araç kiralama yerine satın alma da yapabiliriz. GES projelerimiz için 2022 yılında 100 milyon liralık yatırım yaptık. 2023 yılında da 100 milyon liralık yatırım daha öngörüyoruz. Faiz giderlerinden rahatsızız. Faiz yükünden kurtulmak için önümüzdeki ay parsel satışı teklifini Meclis’e taşıyacağız.”

Hatay BŞB’nin 2023 yılı bütçesi, 6 Milyar 320 Milyon Lira şeklinde karara bağlanmıştı. -Haber/Cemil Yıldız-