Lütfü Savaş, Halk TV’de konuştu:

Lütfü Savaş, Halk TV’de konuştu:

Hatay’ın mağduriyeti giderilmeli

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Suriyeli sığınmacıların konuk edilmesi sürecinde Hatay insanının yaşadığı sıkıntılar ve ekonomik mağduriyetin giderilmesi gerektiğini savundu.
Halk TV’de Enver Aysever’in konuğu olan Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın bu konudaki açıklamaları şöyle:
“3 yıl öncesinde kadar, doğan Suriyeli bebek sayısı ile Hataylı bebek sayısı yüzde elli yüzde elliydi. Ancak şu anda, yüzde 60’a yüzde 40 oranında Suriyeli bebek doğuyor. Bu oran böyle devam ederse, ortalama 12 yıl sonra nüfusumuz eşit hale gelecek. Ankara’daki devlet büyüklerimizden, bu nüfus yoğunluğunu görmelerini istiyoruz. Bununla beraber, seçime 3 ay kalmasından itibaren, hızla kimlik almaya başladılar. Şu anda 2 tane muhtar adayları var. 5 yıl sonra belediye başkanı, 10 yıl sonra da büyükşehir belediye başkanı adayı olabilecek duruma gelebilirler. Biz, kendi çocuklarımızın öz yurdunda öksüz gibi kalmalarını istemiyoruz. Suriye de, zamanında Filistin’den gelen misafirlere kapılarını açmış, ama onlara seçme ve seçilme hakkı vermemiş. Neden bilinmez, biz bunu çok kolay yaptık. Bizim tek isteğimiz, sınırda güvenli bölgeler oluşturulsun ve bu insanlar o bölgelere yerleştirilsin.” Savaş, devlet büyüklerinden, Hatay halkının yaşadığı mağduriyeti görmesini de istedi.
“HATAY HALKI BİRBİRİNE SARILDI”
Seçim sürecinde yürüttükleri kampanyanın “SARIL” olduğunu paylaşan Lütfü Savaş, şöyle devam etti:
“Şu anda dünyanın birçok noktasında, ayrıştıran ve ötekileştiren bir dil kullanılıyor. Biz bu dile uzağız. Biz, tüm renklerimizle birbirimize sarılıyoruz. Her din ve mezhepten vatandaşlarımızın bayramını birlikte kutlarız. Hem Hatay’ın hem de Anadolu’nun kurtuluş yıllarındaki gibi, birbirimize sıkı sıkı sarılıyoruz.”
ZAFERDEN EMİNİM
Hatay’da belediye başkanlığı görevi süresince her zaman herkese kucak açtığını ve herkesi sahiplendiğini de sözlerine ekleyen Başkan Savaş, şunları söyledi:
“Biz hiçbir zaman, seçmen ya da bölge ayrımı gözetmedik. Kimseyi ötekileştirmedik. Sağ seçmen de sol seçmen de bize gönül rahatlığıyla oy verebiliyor. Sınır ötesinde görev yapan askerlerimiz de buna dâhil. Afrin ve İdlib’te Mehmetçiğimizin morali ve rahatı için üstümüze düşen her şeyi yaptık. Seçim akşamında da sonuçları 1-2 saat içinde açıklamayı düşünüyoruz. Dersimize iyi çalıştık. İnsanlarımızın emeğini boşa çıkartmayacağız.” -Cemil Yıldız-