Lütfü Savaş’ın Eli Kolu Bağlı

Lütfü Savaş’ın Eli Kolu Bağlı

-Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bütün kararlar, AKP-MHP ortaklığıyla alınıyor. Başkan Lütfü Savaş’ın adeta eli-kolu bağlanırken, gündeme getirdiği maddeler ise reddediliyor. Dış kredi kullanma yetkisi kabul edilmiyor, kendisi de bunu gördüğü için yaklaşık 1,5 yıldır Meclis’e gelmiyor!

-Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, AKP ile MHP gruplarının oyun alanı gibi. CHP ile İYİ Parti Grupları ise çil yavrusu gibi dağılmış görüntüsünde.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Hassa ile Defne ilçeleri arıtma tesisleri sorununa çözüm için bulunan 4 Milyar Japon Yeni kredisi için Başkan Lütfü Savaş’a yetki isteği reddedildi. AKP’li Hassa Belediye Başkanı, “Defne’yi kaldırın, hizmet Hassa’ya olsun, ‘evet’ diyelim” ön şartı koydu ve gündem maddesi yine AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Büyükşehir Belediyesi hizmetlerine yön verenin Başkan Lütfü Savaş değil, AKP ile MHP İl Başkanları ile AKP ve MHP Meclis Grupları olduğu dün de açıkça ortaya çıktı. AKP’li Kırıkhan Belediye Başkanı ve Grup Sözcüsü Ayhan Yavuz, “Komisyonumuz günlerdir çalıştı. Bizim belirlediğimiz yerler asfaltlanacak. Bu şartla da 150 Milyon Lira borçlanma yetkisi vereceğiz” dedi ve dediğini de yaptı. 150 Milyon Lirayla, AKP ile MHP’nin güçlü olduğu Hatay’ın 11 ilçesinde, AKP ile MHP İl Başkanları ile Meclis Komisyonunun belirlediği yerler asfaltlanacak.

CHP’nin seçim kazandığı 3 ilçedeki beton asfalt yerleri ise şöyle belirlendi:

Defne: Özengili ile Çökek arası

Samandağ: Yeniköy, Ceylanlı ve Seldiren yolları

Arsuz: Konacık ve Işıklı yolları

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Meclis’ten 500 milyon lira borçlanma yetkisi istedi. AKP ile MHP ittifakı, 150 Milyon Lira borçlanmaya, öncesinde belirleyip, ardından da bürokratlara verdikleri listedeki ilçe yollarının yapılması kaydıyla “evet” dedi.

Bunun diğer anlatımı, “AKP ve MHP olarak, parayı da ben belirlerim, borçlanmayı da istersem kabul ederime, miktarını da ben belirlerim! Dış kredi bulursan da sana yetki vermem! Asfalt yapılacak yerleri de ben belirlerim, elini-kolunu bağlarım” demek!

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, kararı geçirdikten sonra, “AKP ile MHP İl Başkanlarımıza, Komisyonumuz üyelerine teşekkür ederiz” diyerek, bir ölçüde hizmet götürülecek yerleri iki Parti, AKP ile MHP İl Başkanları ile Gruplarının belirlediğini itiraf etti. -Cemil Yıldız-