M.Ali Solak’ın Makalesi Ödüle Doğru

M.Ali Solak’ın Makalesi Ödüle Doğru

Antakya’da 25 yıldır Güney Rüzgarı Dergisi’ni istikrarlı şekilde yayınlamayı başaran Gazeteci Mehmet Ali Solak, son sayıda kaleme aldığı makalesi ile de bu kez ödüle doğru yol alıyor.

Dünya Spor Yazarları Birliği’nin (AIPS) spor gazeteciliğini teşvik etmek amacıyla düzenlediği AIPS Spor Medya Ödülleri Yarışması’nın sonuçlanmasına az bir zaman kaldı. Türkiye’den 10 yarışmacının katıldığı yarışmada, Gazeteci Mehmet Ali Solak’ın Hatay Güney Rüzgarı Dergisi’nde yayınlanan “Huzurlu Yaşamanın Reçetesi SPOR” başlıklı makalesi de yer alıyor.
Dünyanın 125 ülkesinden 1746 başvuru alınırken; Afrika, Avrupa, Asya ve Amerika’dan ayrı olmak üzere, bu yıl yarışmalara yeni ülkeler de katıldı. Suudi Arabistan, Bangladeş, Çad, Kosta Rika, Irak, Kuveyt, Kırgızistan, Myanmar, Filipinler, Portekiz, San Marino Sudan ve Vanuatu dahil olmak üzere ilk kez birkaç ülke temsil edilirken, yarışmada yeni kategoriler de ilgi gördü. Yazma, Yayıncılık ve Fotoğrafçılığa ayrılan bölümlere “Genç Muhabir” kategorisi de eklendi.
Başvuruların geçerlilik, yayın kanıtı ve telif hakkı materyalini kontrol etmek için ilk olarak AIPS Medya personeli tarafından tarandığı, daha sonra da AIPS ulusal derneklerinin yardımıyla uzmanlar ve mentorlar tarafından ilk seçimi üretmek için çalışmaların değerlendirdiği açıklanırken, seçici kurulun bu ay içinde İtalya’nın Vigevano kentinde toplanacağı ifade edildi.
Her kategori için üç finalistin Ocak başında ilan edileceği yarışmanın ödül töreni ise 3 Şubat 2020’de Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılacak. -Cemil Yıldız-