Maçın Hikayesi

Maçın Hikayesi

Öncelikle yine sizi Hatayspor’un Göztepe ile oynadığı maça götürmek istiyorum. O maç deplasmanda kaybettiğimiz Ankaragücü maçından sonra oynandı. Ve biliyoruz ki yaşanan bir mağlubiyet sonrası takımın galip gelmesi yani yeniden dönüş yapması çok zordur. Ama Hatayspor Göztepe karşısında bunu başardı. Maçı kazandı ve klasmanda üst sıralara tutundu.

Hatayspor’un sahasında oynadığı Trabzon maçı için de şunu söylemek lazım. Parlak bir galibiyet sonrası içerde ya da dışarda oynanan ilk maçlar da son derece zordur. Seri yakalamak kolay iş değildir. Bu açıdan Trabzon maçının sonucuna değil oynanan futbola bakmak lazım.

Öyle baktığımız zaman Hatayspor’un artık oturmuş bir oyun planı olduğunu görüyoruz. Rakip kim olursa olsun, iç ya da dış sahada da olsa Hatayspor belli bir oyun felsefesini sahaya yansıtıyor. Böyle bakınca aslında Trabzon karşısında kaybedilen üç puana rağmen Hatayspor gerek rakibinden gerek ise de bugün itibariyle süper ligde top koşturan birçok takımdan daha iyi bir konumdadır.

Maçın başlama düdüğü ile birlikte ilk dakikalarda kontrollü bir futbol oynansa da baskılı ve istekli olan takım Hatayspor oldu. Maçın ilk yarım saatinde zevk veren ancak gol pozisyonlarına giremeyen Hatayspor, maçın ilk yarısının son bölümlerinde Trabzonspor’un oyunda dengeyi yakalamasına izin verdi.

Ancak, devre arasına golsüz beraberlik ile girildikten sonra maçın ikinci yarısında Hatayspor’un Trabzon düğümünü çözeceği inancı hakimdi. Nitekim İkinci yarı başladığında Hatayspor akın akın geliyor, birbirinden güzel pozisyonlar yakalıyor, ancak Trabzonspor kalecisi Uğurcan’ı geçemiyordu. Bu dakikalarda eğer Trabzonspor kalecisi en ufak bir hata yapsaydı maç çok kolay bir şekilde Hatayspor’un istediği gibi bitecekti.

İkinci yarının 70. Dakikasına kadar sahada bir varlık gösteremeyen Trabzonspor ilk kez kalemize geldi. Kullanılan köşe vuruşu sonrası kalemize yönelen ilk şut maalesef gol oldu. Bundan sonraki dakikalarda da Hatayspor istediği pozisyonları yaratamadı. İyi hatta son derece iyi oynadığımız ikinci yarıda istemediğimiz bir sonuçla sahadan yenik ayrıldık. 0-1.

Bu uzun maraton içinde iyi oynayıp kötü sonuçlar alacağımız, kötü oynayıp puan toplayacağımız maçlar olacaktır. Bu maç da öyle bir karşılaşma oldu. Hatayspor iç sahada oynadığı maçlarda ilk kez sahadan yenik ayrıldı.

Maçın son dakikalarında Trabzonspor teknik heyeti ve futbolcularının gösterdiği aşırı sevinç durumu da aslında Trabzon’un hiç hak etmediği bir üç puanı, Hatayspor’un kursağından kapıp gittiğini anlatıyordu.

Olsun. Üzülmek ya da moral bozmak doğru değil. Bu maç, uzun lig maratonu içerisinde Devre arasında ara transfer döneminde Hatayspor’un ne yapması gerektiğini çok güzel ortaya koydu. Bu takım iyi, çok daha iyi olması için transfer ekibinin şimdiden çalışmalara başlaması eksikleri görmesi lazım.

Seni izlemek bir zevk Hatayspor. Canın sağ olsun. Var ol sağ ol.

@antakyagazete