Mağduriyetler giderilmeli

Mağduriyetler giderilmeli

Milletvekili Mevlüt Dudu, önerge ile atanamayan polislerin sorunlarını meclis gündemine getirdi …

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, bir grup Milletvekiliyle birlikte, TBMM Başkanlığına ilettiği önergede atanamayan polislerin sorunlarını gündeme getirdi. Keyfi mülakat iddialarına da önergede yer veren Milletvekili Mevlüt Dudu, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesinin önemine vurgu yaptı. Milletvekili Mevlüt Dudu, önergede şunlara yer verdi: “YGS sınavında başarılı olduktan sonra mülakat, yazılı sınav, sonrası on beş günlük ağır intibak eğitimi, tam teşekküllü bir hastaneden ‘polis olur’ yazılı sağlık raporu alarak, iki yıllık Polis Meslek Yüksek Okulunu okumaya hak kazanıp iki yıl eğitim gördükten sonra Polis Meslek Yüksek Okullarından mezun olmaya bir hafta kala iç güvenlik paketinin içindeki kanun ile ‘Polis okulunu başarılı şekilde bitirenler polis akademisinin yapacağı sınavda başarılı olma şartıyla Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanır’ hükmü getirilmiştir.

Mezuniyetlerine bir hafta kala, silah seri numaralarının bile belli olmasına rağmen mülakat sınavı yapılacağı tebliğ edilmiştir. Mezuniyetlerinden dokuz gün sonra, o günü takip eden üç gaün içinde mülakat sınavları yapılmıştır. Mülakat sınavında polis mesleğiyle ilgili sorular sorulup bilgi düzeyleri ölçülecekti fakat polislik mesleğiyle bağdaşmayan sorular sorularak okulda ceza puanı çok olup okul başarısı sırasında gerilerde olan kişiler başarılı sayılıp Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanmışlardır. Derslerinde başarılı, hiç ceza almayan öğrenciler hiçbir gerekçe ve sebep gösterilmeden başarısız sayılarak polis olma hakları engellenmiştir. Okullarında derece yapan öğrenciler sebepsiz yere mülakatlardan elenmiştir. Geleceğini, gençliğini, eğitimini, tüm zamanını bu uğurda feda etmiş ancak karşılığını alamamış toplamda 1.803 polisin atamalarının yapılması ve yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen hususlar ışığında, polis meslek yüksekokullarında yaşanan keyfî mülakat iddialarının tespiti ve atanamayan polislerin sorunlarının belirlenip çözüm yollarının araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve İç Tüzük’ümüzün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırma komisyonu açılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

Mehmet ÖZGÜN

(Visited 1 times, 1 visits today)