Mağduriyetleri Giderilmeli

Mağduriyetleri Giderilmeli

ATSO Başkanı Çinçin, öğrenci servisi taşımacılarının sıkıntılarını gündeme getirdi

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, koronavirüs tedbirleri kapsamında sıkıntılı bir süreç yaşayan öğrenci servisi taşımacılarının mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla; Hatay Valiliği’ne, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreterliği’ne yazı iletti.
Çinçin, mevcut sıkıntıları ve çözüm önerilerini sıraladığı yazısında şunlara yer verdi: “Toplu taşıması olmayan mahallelerden şehir merkezine yapılacak olan öğrenci taşıma ihaleleri, Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 180 gün üzerinden yapılmıştır. Yapılan ihale bedellerinin, yaşadığımız bu süreç göz önüne alınarak, tamamının üyelerimize ödenmenin büyük katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Bu süreçte, 20 Eylül 2020 tarihinde uygulama süresi dolacak olan öğrenci servis araç sensörü uygulamasının da asgari 1 yıl daha uzatılması önem ifa etmektedir.
Araçlarda uygulanan 12 yaş sınırı şartının uygulanması sürecinin de asgari 1 yıl daha uzatılması talep edilmektedir. İşsiz kalan şoför ve rehberlere asgari üç ay maddi destek sağlanması ise sosyal anlamda sektöre büyük katkı sağlayacaktır.
Yukarıda ifade edilen konular, şehir içi öğrenci servisi yapan üyelerimizin talebi olarak Odamıza iletilmiştir. Konuyla ilgili hususlarda yardımlarınızı önemle arz ederim.”  Mehmet ÖZGÜN