Mahkeme, ‘hak ihlali’ dedi!

Mahkeme, ‘hak ihlali’ dedi!

Peki, diğer Akademisyenler?

Hatay gündemine, MKÜ Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Utku Sayın ve Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü’nden Doç. Mustafa Çapar ile taşınan ‘Barış Akademisyenleri’, Anayasa Mahkemesi’nin son kararı ile önemli bir kazanım elde etti.

Anayasa Mahkemesi’nin, “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” olarak adlandırılan metne imza atan 10 akademisyen hakkında, “terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları” gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda hak ihlali kararı vermesiyle başlayan süreç, benzer örnekler için de emsal teşkil edecek. Konuya ilişkin kısa bir değerlendirme yapan isimlerden biri, CHP Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün olmuş, “Umarım, Anayasa Mahkemesi kararı gereği bir an önce gerekli adımlar atılarak, bahse konu Akademisyenler üniversitelerine döner ve cezaları kaldırılır” demişti.
Bilindiği gibi konu, Hatay kamuoyuna, MKÜ Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Utku Sayın ile taşınmıştı. “Devletin, vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz” mesajı temelinde yükselen; Sur, Cizre ve Silopi başta olmak üzere Güneydoğu’da yaşanan insani kayıpları ve insan hakları ihlallerini ülke gündemine taşıyan Bildiri noktasında konuştuğumuz imzacı Akdemisyenlerden Yrd. Doç. Utku Sayın, “Hayatımda attığım iki imzaya çok sevindim. Birisi budur, diğeri nikahta attığım imzadır. Dolayısıyla hiçbir zaman ‘keşke atmasaydım’ demedim. Sonuç itibariyle evli bir insanım. İki çocuğum var. Herkesin yaşamış olduğu gelecek kaygılarını şüphesiz biz akademisyenler de zaman zaman yaşıyoruz. Ama bizim işimiz bu kaygıları yaşamak değil, bu kaygılardan pozitif bir ilim ortaya çıkarmaya çalışmaktır, doğruyu ortaya çıkarmaya çalışmaktır” demişti.
-Tamer Yazar-