Mahmut Şaban Afsal Adına Amfi

Mahmut Şaban Afsal Adına Amfi

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü Vefası

Antakya-Karaali’de yaklaşık 2 ay önce yaşanan cinayete kurban giden, Yozgat Bozok Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Mahmut Şaban Afsal’ın adı, görev yaptığı Üniversite Rektörlüğü tarafından, adını yaşatmak üzere bir amfiye verildi.
Yozgat Bozok Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’ndeki amfi adı, “Mahmut Şaban Afsal Amfisi” şeklinde değiştirildi ve tabelası yerleştirildi. İsmi, Üniversitede bir amfiye verilen Mahmut Şaban Afsal, 17 Eylül 2019 tarihinde, Antakya’ya bağlı İskenderun yolu 10. Km’sindeki Karaali Mahalle’sinde, kız isteme tartışması yüzünden cinnet geçirdiği tahmin edilen bir kişinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Olayda; gelin Bilem Doğru (23), gelinin ağabeyi İbrahim Doğru (33) ile damat Mahmut Şaban Afsal (28) hayatlarını kaybederken, damadın annesi Kerime Afsal (62) ağır olmak üzere, gelinin anne ve babası da yaralanmıştı. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü, ismini yaşattığı Araştırma Görevlisi Mahmut Şaban Afsal ile ilgili şu kısa mesajı verdi:
“Üniversitemiz İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktayken, geçtiğimiz Eylül ayında, Hatay’ın Antakya ilçesinde menfur saldırı sonucu hayatını kaybeden Mahmut Şaban Afsal’ın ismi, fakülte amfisinde yaşatılacak.”
Bu arada ismi amfiye verilen Antakyalı Araştırma Görevlisi Mahmut Şaban Afsal ile ilgili olarak da, Rektörlük, şu duvar yazısını yazdı:
“1991 yılında Hatay’da dünyaya gelen Mahmut Şaban Afsal; ilk, orta ve lise öğrenimini doğduğu şehirde tamamlamıştır. 2013 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlamış olan Afsal, doktora eğitimine Çukurova Üniversitesi’nde devam etmiştir. 2017 yılı Ocak ayında Yozgat Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü, İktisat Politikası ABD Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 2019 yılında elim bir olay sonucu hayatını kaybeden Ar. Gör. Mahmut Şaban Afsal’ı sevgi ve rahmetle anıyoruz.
Genç yaşta hayatını kaybeden mesai arkadaşımızın hatırası-nın yaşatılması amacıyla, Yozgat Bozok Üniversitesi Senatosu’nun 25.10.2019 tarihli 2019.036.259 sayılı kararı ile İktisadi İdari Bilimler Fakültesi A208 numaralı amfiye ‘Arş.Gör. Mahmut Şaban Afsal Amfisi’ adının verilmesi kararlaştırılmıştır.”
-Cemil Yıldız-