Mart Kapıdan Baktırdı, Kazma-kürek Yaktırdı

Mart Kapıdan Baktırdı,  Kazma-kürek Yaktırdı

Amanoslara kar, Yayladağı’na dolu yağdı. Samandağ denizi taşarken, sular, sahili ve kıyıdaki işyerlerini bastı. Körfez’de, yıllardır duran hacizli gemi fırtınayla beraber kıyıya sürüklendi. Dörtyol sahilinde ise tekneler sürüklendi, zarar gördü.
Yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de 4-5 gündür mevsim normallerinin altında seyreden havaya bağlı olarak yaşanan yağış, fırtına ve soğuk, baharı bekleyen Hataylıları şaşkına çevirdi. Meteoroloji’nin de tahminleri doğrultusunda, Çarşamba gecesi Amanoslara kar yağdı, bölge tamamen beyaza büründü. Aynı saatlerde Yayladağı’nda şiddetli dolu yağışı oldu. Çarşamba gecesi dolu yağışı, ilçede yolları biranda beyaza çevirirken, ekili alanlara da kısmi zarar verdi. Şiddetli fırtına, Samandağ denizinde suların kabarmasına yol açtı. Deniz ve Çevlik’te sular taştı, sahili tamamen kapladı, kıyıdaki işyerlerini sular bastı. Bu arada Dörtyol’da yaşanan şiddetli fırtına nedeniyle, teknelerden bazıları sürüklendi, 6-7 teknenin zarar gördüğü bildirildi.
Bu arada İskenderun’da, saatteki hızı zaman zaman 70-80 km’ye çıkan fırtınanın etkisiyle, Körfez’de demirli olan ve kamuoyunda “Hacizli” olarak bilinen gemi de sürüklendi, kıyıya vurdu.
İskenderun Limanı’na, 2012 yılında Ropax seferleri gerçekleştirmek üzere gelen ve İskenderun Körfezi’nde mürettebatsız demirleyen 193 metre uzunluğundaki 33 bin grostonluk İngiltere bayraklı “Aqua Hercules” adlı hacizli gemi de fırtına nedeniyle karaya oturdu. 185 tır, 320 yolcu kapasiteli dev gemide, 62 adet soğutuculu araç taşıma sistemi bulunuyor. -Cemil Yıldız-