Maske de güzel eldiven de! Peki ya yaşanan çöp!

Maske de güzel eldiven de! Peki ya yaşanan çöp!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tek kullanımlık maske ve eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin hazırladıkları genelgeyi Hatay Valiliği’ne de gönderdi.

Hatay Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzalı son Genelge kapsamında, tek kullanımlık maske ve eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının bertarafına ilişkin alınacak tedbirler konusunda harekete geçiyor. Buna göre; Maske ve eldiven atıkları, kurum ve işletmelerin bina giriş çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek biriktirme ekipmanlarında ayrı şekilde biriktirilecek. Geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra, ‘evsel atık’ olarak belediyeye teslim edilecek. Ev ve işyerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıkları ise, ağzı kapatılarak, iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bölümde bekletildikten sonra ‘evsel atık’ olarak belediyeye teslim edilecek. Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar da ‘tıbbi atık’ olarak yönetilecek ve diğer atıklarla karıştırılmaması sağlanacak.
-İMHA-
Bu kapsamda toplanan atıklar, elle açılmadan, doğrudan düzenli depolama veya yakmaya gönderilecek. Atıkların toplanması, taşınması, işlenmesi ve bertarafı ile görevlendirilen personel, çalışma sırasında eldiven ve maske gibi kişisel koruyucu malzeme kullanacak, atıkla temas etmeyecek, toplama ve taşıma işlemleri sırasında özel iş elbisesi giyecek. Tamer Yazar