Maske hassasiyeti nedeniyle Vali Doğan’a övgü

Maske hassasiyeti nedeniyle Vali Doğan’a övgü

Salgın süresince, Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları ve hassasiyetleri doğrultusunda örnek bir duruş sergileyen, şu ana kadar ki tüm toplantı ve ziyaretleri esnasında “MASKE” kullanımı konusunda olması gerekenin altını çizen Hatay Valisi Rahmi Doğan’a övgü var.

Uzun seyahatler, törenler, kalabalık bayram ziyaretleri, düğünler, taziyeler, plajlar ve toplu yapılan kışlık erzak hazırlıkları, tedbir alınmadığında, yeni tip koronavirüsün bulaşma riskini artıran ortamlar olarak öne çıkıyor. Hatay ve diğer kentlerde artan vakalar da göz önüne alındığında, Sağlık Bakanlığı’nın temel uyarısı ise değişmiyor: “Kamuya açık her yerde, maske takınız!”
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 86 yıl sonra kapılarını ibadete açması dolayısıyla, 24 Temmuz’da kılınan ilk cuma namazına katılan AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi’nin, koronavirüs testinin pozitif çıktığı ve bu nedenle Antakya Devlet Hastanesi’nde gözetim altında olduğuna dair son haberler ise yaşananların ciddiyetine dair “son örnek” olarak paylaşılıyor.
-MASKESİZ!-
Sokaktaki vatandaş mı? Hatay’da son dönem yaşanan ‘maskeli mi, maskesiz mi’ tartışmalarını farklı isimler üzerinden izlemeye ve tartışmaya devam ediyor. Ancak bu konuda örnek bir duruş sergileyen ve şu ana kadar ki tüm toplantı ve ziyaretleri esnasında “Maske” kullanan Hatay Valisi Rahmi Doğan, vatandaşın da gündeminde.
Konuya ilişkin düşüncelerini Antakya Gazetesi ile paylaşanlar, şu tespitlerde bulundular:
H.Ö. >> Aralık 2019’da ortaya çıkmış bir hastalığın pençesindeyiz ve emin olun, ciddiyetinde bile değiliz. Halk otobüslerine maskesiz binenler var hala, maskesiz şoförler de. Dip dibe masalarda yemek yiyenler de. Ama sokaktaki bu cahil bilmezlere kötü örnek olan kent idarecileri de var, maskesiz halleriyle poz vererek! Bu açıdan Sayın Vali örnek alınmalı. Hem de çok acil olarak!
G.Ş. >> Dünya genelinde 16 milyonu geçmiş, bu virüse yakalananlar. Korkunç bir rakam, ama içinde yaşadığım Antakya’da öylesine rahat ki insanlar. ‘Bana bulaşmaz, dokunmaz’ diyenler çok, ‘bu virüs olayı safsata’ diyenler de. Maskesizler o yüzden. Aslında onlara kötü örnek olan, bu kentin bir sürü idarecisi var. Onları izleyince, ‘biz niye maske takalım ki’ diyorlar, haklı olarak. Valimizin bu anlamda tavrını takdir etmemek mümkün değil.
Y.M. >> Resmi törenlerde, herkesin ortak bir tavır geliştirmesi gerekiyor. Çünkü insanlar, çocukların büyükleri örnek alması gibi, kent idarecilerini örnek alıyor. Ama verilen görüntü çok sesli ve dağınık. Bence bu da hepimizi riske atıyor. Kent adına ortak bir politika üretilmeli ve bence, Pandemi Kurulu da bu bağlamda devreye girip, bu görüntüdeki çatlağı onarmalı.
-100 BİN!-
Yaşananların tedirginliğinde duran vatandaşın işaret ettiği dünyada, ölü sayısı 5 bini geçen ülkeler ise şu şekilde sıralanıyor:
ABD 152 bin 320 kişi, Brezilya 88 bin 634, İngiltere 45 bin 878, Meksika 44 bin 876, İtalya 35 bin 123, Hindistan 34 bin 252, Fransa 30 bin 223, İspanya 28 bin 436, Peru 18 bin 612, İran 16 bin 147, Rusya 13 bin 504, Belçika 9 bin 823, Şili 9 bin 240, Almanya 9 bin 207, Kolombiya 9 bin 74, Kanada 8 bin 912, Güney Afrika 7 bin 257, Hollanda 6 bin 145, Pakistan 5 bin 892, İsveç 5 bin 702, Türkiye 5 bin 645 ve Ekvador 5 bin 584. -Tamer Yazar-