Maske, Virüsle Mücadelede İktidarın Başarısızlığının Simgesi Oldu

Maske, Virüsle Mücadelede İktidarın Başarısızlığının Simgesi Oldu

Milletvekili Oruç, küresel salgın sürecinde hükümetin uygulamalarını eleştirdi, lafla peynir gemisi yürütülmeye çalışıldığını savundu …

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM’de kürsüden yaptığı konuşmada, küresel salgın sürecinde hükümetin uygulamalarını eleştirdi, lafla peynir gemisi yürütülmeye çalışıldığını savundu. Aslen Hataylı olan Milletvekili Oruç, maskenin, bu iktidarın coronavirüsle mücadelesinde başarısızlığının simgesi hâline geldiğini vurguladı.
Corona günlerinde yaşamını kaybedenlerin günlüğünü tutmanın çok zor ve çok büyük bir acı olduğunu söyleyen Milletvekili Oruç, coronavirüste yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, hastalara acil şifalar dileklerini iletti, pandemi sürecini en az kayıpla ve acıyla hep birlikte atlatabilme ümidini dile getirdi.
İşten çıkarmalar yasaklanmalı
Bu ağır süreci akıl, bilim ve devletin görevlerini tam olarak yerine getirmesiyle atlatabileceğimize değinen Milletvekili Oruç, konuşmasında şunlara yer verdi: “Elbette öncelikle tam izolasyon ve fiziksel mesafe fakat insan sosyal bir varlık, o nedenle fiziksel mesafe diyoruz, daha çok aslında sosyal yakınlığı devam ettirecek yeni alternatif yöntemler bulmak durumundayız ve dayanışma diyoruz, dayanışma bu zamanda yaşatır. Başlayan bir kampanya var, Kardeş Aile Kampanyası. Her birimizin ayrımsız, apartmanımızda, sokağımızda, mahallemizde bir aile bularak ya da aileler bularak onlarla dayanışması oldukça önemli. Küçük dayanışmalar belki küçücük ihtiyaçları giderebilir ama çok büyük bir moral kaynağıdır da.
Devletin yapabileceği çok şey var ve yapmalıdır, hele pandemi dönemlerinde. Bunları kabaca şöyle sıralayabiliriz: Bu dönemde bütün sağlık hizmetleri ücretsiz olmalıdır, daha fazla test yapılmalı ve her türlü sonuç en şeffaf bir biçimde halklarla paylaşılmalıdır. Bu hastalıkta kurtarıcı araçlardan biri olan solunum cihazı üretimi artırılmalı, hızlandırılmalıdır. Coronavirüs salgınında en büyük risk grubu olan sağlık emekçileri için yeterli koruyucu ekipman planlanmalı, üretilmeli ve sağlanmalıdır. Zorunlu üretim dışında üretim durmalı, zorunlu üretimde de mutlaka iyi bir planlama ve koruma sağlanmalıdır. İşten çıkarmalar yasaklanmalı, KOBİ’lere sağlanacak bütün destekler bu şartlara bağlanmalıdır. İşçiler ücretli izne çıkarılmalı, sigortaları karşılanmalıdır. Esnafın zararı giderilmelidir, vergi ödemeleri durdurulmalıdır. Çiftçinin borçları durdurulmalı ve çiftçi desteği hızla sağlanmalıdır. Öğrencilerin KYK borçları silinmelidir. Emekli aylığı geçimlik düzeye getirilmeli, günlük ev eksenli çalışan alt gelir grubundaki kadınlara doğrudan destek sağlanmalıdır.
Toplum ayrıştırılıyor, kutuplaştırılıyor …
İktidar görevden kaçıyor ve gerçekten, maske bu iktidarın coronavirüsle mücadelesinde başarısızlığının simgesi hâline gelmiş durumda. Vatandaşın karnı gerçekten laflara tok. Mühim olan, evinde ve iş yerinde vatandaşın ne yaşadığıdır. Ama iktidara baktığımızda, lafla peynir gemisi yürütmeye çalışıyor. Bununla yetinmeyip toplumu ayrıştırıyor, kutuplaştırıyor, birbirinin karşısına getirerek toplumu böyle yönetmek istiyor ve kalkıp diyor ki ‘Biz bize yeteriz’ ve ‘Bir ve beraber olacağız’. Bugün cezaevlerinde bir salgınla karşı karşıyayken Türkiye ve bütün dünya, cezaevlerinde aldığınız önlemlerle ilgili bile muhalefet partileriyle uzlaşmaya yanaşmıyorsunuz.” Mehmet ÖZGÜN