Matematik Olimpiyatları Türkiye İkinciliği Hatay Bahçeşehir’in

Matematik Olimpiyatları Türkiye İkinciliği Hatay Bahçeşehir’in

Türkiye derecesi Abdullah Akif Çelikkaya’dan

Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü, Türkiye Matematik Olimpiyatları’nda Türkiye ikinciliği derecesi elde etti.

Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Abdullah Akif Çelikkaya, İstanbul’da gerçekleşen 2. Bahçeşehir Koleji Matematik Olimpiyatları’nda Türkiye 2.si oldu. Türkiye genelinde 123 kampüsten ön elemeden geçerek seçilmiş başarılı 250 lise öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen 2. Matematik Olimpiyatları’na, Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi Matematik Öğretmeni Nihat Güzel önderliğinde katılım sağladı.
10. Sınıf öğrencileri; Abdullah Akif Çelikkaya, Ada Yıldız, Asya Cemali, Koray Kadıoğlu ve Onat Deveci, olimpiyatlara, okul dışı zamanlarda farklı çalışmalar yaparak hazırlandılar. Bu hazırlık sürecini başarı ile tamamlayan öğrencilerden Abdullah Akif Çelikkaya, yaklaşık 250 başarılı öğrenci arasında Türkiye 2. Si olmaya hak kazandı.
Olimpiyatlarda amaç, Matematik dersinde farklı bakış açıları ve muhakeme kurma becerileri olan öğrencilerin matematiksel yetkinliklerini geliştirmeye katkıda bulunmak. Öğrenciler, sınavda; zorluk derecesi yüksek olan problemler, geometri-mantık-muhakeme soruları, algoritmik düşünme becerilerini ölçen sorularla karşılaştılar. Bu zorlu sınavda Türkiye 2.si olan Abdullah Akif Çelikkaya, Bahçeşehir Üniversitesi’nden %50 oranında eğitim bursu ve çeşitli ödüller kazandı.