Mavi Marmara’da… Bu defaki dava Ankara’ya

Mavi Marmara’da… Bu defaki dava Ankara’ya

Aralarında, İskenderunlu Cengiz Akyüz’ün de olduğu Mavi Marmara kurbanları noktasında devam eden tartışmalı süreçte, ilk kez bir Türk vatandaşı, saldırıda yaralandığı için doğrudan kendi devletine dava açtı.

Gazze’ye insani yardım götüren ‘Mavi Marmara’ adlı gemiye “uluslararası sularda” askeri müdahalede bulunan ve 9 sivilin ölümüne neden olan İsrail’e yönelik açılan davalar kurbanların ailelerine ‘tazminat’ ödenmesiyle ve bu konuda bir anlaşma noktasına varılmasıyla sona ererken, son açılan dava Ankara başlığında oldu. 2010 senesinde gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenler arasında İskenderunlu Cengiz Akyüz’ün de bulunduğu Mavi Marmara Gemisi’nde yaralanan, bilgisayarı ve parasına İsrail tarafından el konulan Denizlili Zeki Kaya’nın davası adresi, bu defa İsrail değil Türkiye oldu.
-NE OLDU?
Denizlili Zeki Kaya, yaşananların ardından Adli Tıp’tan depresyon raporu aldı. Kaya, 10 bin lirası maddi, 250 bin lirası manevi olmak üzere toplam 260 bin TL tazminat talebinde bulundu. Konuya ilişkin konuşan Zeki Kaya, “İsrail’in ödediği tazminat on şehit ailesine dağıtıldı, fakat 56 yaralı ve mağdurlara para verilmedi. Hükümetten gelen avukatlar ‘mağdur olanlar, Maliye adına istediği şehirde dava açabilir’ dediler. Biz de kendi zararlarımızı karşılamak için dava açtık” açıklamasını yaptı.
Bilindiği gibi, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan ve 1 Eylül 2016’da yürürlüğe giren anlaşma kapsamında, Ankara, Mavi Marmara olayına ilişkin devam eden tüm hukuki süreçleri ve davaları sonlandırarak ortadan kaldırma ve saldırının failleri hakkında yeni davalar açılmasını engelleme taahhüdünde bulunmuş ve tüm sorumluluğu da üzerine almıştı. İsrail’in ödediği tazminatın sadece yaşamını yitirenlerin ailelerini kapsaması nedeniyle de geriye kalanların hukuki muhatabı otomatik olarak Türkiye oldu. Böylece, Mavi Marmara olayının ardından ilk kez bir Türk vatandaşı, saldırıda yaralandığı için doğrudan kendi devletine karşı dava açmış oldu.
-DAVA DİLEKÇESİ-
Dava dilekçesinde Türkiye’nin taraf olmasını açıklayan Kaya, 1 Eylül 2016’da Türkiye ile İsrail arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşması’nın yürürlüğe girdiğini belirterek, “Bu uluslararası anlaşma ile Türkiye hükümeti, Mavi Marmara olayına ilişkin devam eden tüm hukuki süreçleri ve davaları sonlandırarak ortadan kaldırma ve saldırının failleri hakkında yeni davalar açılmasını engelleme taahhüdünde bulunmuş ve tüm sorumluluğu da üzerine almıştır. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesinin akabinde devam eden tazminat davalarına Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden gönderilen yazılarla, davaların Türkiye devleti adına Maliye Hazinesi’ne yöneltilmesi gerektiği, İsrail’in sorumsuz olduğu bildirilmiştir. Bu sebeple, davada, davalı olarak İsrail Devleti yanında Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı da gösterilmiştir” dedi.
Denizlili Zeki Kaya’nın açtığı dava sonucunda ne olacağı bilinmiyor. Ancak, Maliye Bakanlığı, Mavi Marmara mağdurlarının bundan sonra açacağı tüm tazminat davalarının karşı tarafı olacak ve mahkemelerin hükmettiği tazminatları ödemek durumunda kalacak.
Tamer Yazar