MB; 128 Milyar Doların Nereye Harcandığını Açıkladı

MB; 128 Milyar Doların Nereye Harcandığını Açıkladı

Merkez Bankası (MB), 128 Milyar Doların nereye harcandığı sorusuna CİMER üzerinden cevap verdi. Merkez Bankası, verdiği yanıtta, rezervlerin; pandemide, ekonomide artan sermaye çıkışları ve daralma nedeniyle, piyasada oluşan döviz likidite ihtiyacının karşılanması için harcandığını duyurdu. Rezervlerin, üretim, istihdam ve ihracatı desteklemek için satıldığı açıklamasını değerlendiren Ekonomist Kerim Rota, “Aynı Merkez Bankası, şimdi tam tersi bir politikayla TL’yi değersizleştirmeye çalışıyor” yorumunda bulundu.

TCMB’den yapılan açıklamada, 128 Milyar Doların, “Türkiye’de artan sermaye çıkışları, azalan doğrudan yatırımlar, turizm ve ihracatta yaşanan hızlı daralma nedeniyle, ekonomide yüksek tutarda döviz talep fazlası ortaya çıkması” nedeniyle satıldığı savunuldu. Merkez Bankası, satılan rezervlerle piyasanın döviz likidite ihtiyacının karşılandığını ileri sürdü.

MERKEZ BANKASI: SALGINDA HARCANDI

Merkez Bankası’nın CİMER üzerinden verdiği yazılı yanıtta, dünyada daha önce görülmeyen bir krize yol açan koronavirüs salgının tüm ülkeleri olağan dışı tedbirler almak mecburiyetinde bıraktığı savunuldu.

Merkez Bankası, verdiği yanıtta, 128 Milyar Doların satılmasının gerekçesini şöyle savundu:

“Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, Türkiye’de bu dönemde artan sermaye çıkışları, azalan doğrudan yatırımlar, turizm ve ihracatta yaşanan hızlı daralma nedeniyle, ekonomide yüksek tutarda döviz talep fazlası ortaya çıkmıştır. Ek olarak, mevcut jeopolitik konjonktürün de yarattığı baskılar, makro finansal istikrarı sağlamak üzere ekonomide döviz likidite ihtiyacının karşılanması gerekliliğini doğurmuştur. Bu nedenlerle; finansal istikrarın korunması, ödemeler dengesi finansmanı ve döviz arz-talep dinamikleri kapsamında işlemler gerçekleştirilmiştir.”

Satılan 128 Milyar Dolarla reel sektör, finans kesimi ve kamu kurumlarının ihtiyacı için kullanıldığını süren Merkez Bankası açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu sayede, ülkemiz ekonomisinin üretim, istihdam ve ihracat kapasitesi korunmuş, reel sektörün, finansal kesimin ve kamu kurumlarının döviz likiditesine erişim ve dış ödemeler noktasında herhangi bir sorunla karşılaşmaması için gerekli tedbirler alınmıştır.” -Mutlu Yanık-