Meb’den Şok Karar

Meb’den Şok Karar

Halk Oyunları İptal!

CHP’nin tepkisi, “Bu yasak, kültürümüze saldırıdır. Madem milli ve yerlisiniz, folklora neden karşısınız? Folklordan neden korkuyorsunuz? Zeybek’ten, Atabarı’ndan, Horon’dan, Misket’ten, Çayda Çıra’dan neden korkuyorsunuz? Yoksa tek derdiniz, bir folklor oyununda, bir sevinçte, bir mutlulukta kadınla erkeği bir arada görmeye katlanamıyor oluşunuz mu?” şeklinde oldu?
-ŞOK ETKİSİ-
Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezlerinde halk oyunları kurslarının açılmasını yasakladı. Karar şok yarattı. Bakanlık yasaklama kararında şöyle deniliyor:
“Son altı ay içerisinde, ‘Halk oyunları’ alanında açılan kursların, kursiyer kayıtları ile kurs bitirme belgesi alan kursiyerler arasında büyük farkın olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle, halk oyunları kurs programlarının yeniden incelenmesi, ihtiyaç olması halinde tekrar güncellenmesi için 1.8.2017 tarihinden itibaren ikinci bir talimata kadar halk oyunları kurslarının açılması durdurulmuştur. Kursiyerlerin mağdur olmamaları için aktif olan kursların devam etmesi uygun görülmüştür.”
Halk oyunlarının Türkiye’nin zengin kültürünü yansıttığı belirtilirken, CHP’nin Bursa Milletvekili, aynı zamanda Milli Eğitim Komisyon Üyesi Ceyhun İrgil, halk oyunları ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:
“ Halkoyunları, toplumların ulusal duygularını yansıtır. Toplumsal bağlarını pekiştirip kuvvetlendirir. Başka hiçbir kültür olayı, tüm gelenek ve görenekleri halk oyunları kadar ifade etmez. Türkiye gibi renkli ve zengin kültür yapısına sahip bir toplumun halk oyunları nesiller boyu korunup yaşatılmalıdır. Oysa bu karar, unutturma çabasıdır. Milli ve yerli olmaya değer ve önem verdiğini söyleyen bir iktidarın her aldığı kararda olduğu gibi halk oyunlarını yasaklama kararı da bu ülkeye, bu topluma ve kültürel değerlerimize ihanettir! Bu yasak, kültürümüze saldırıdır. Madem milli ve yerlisiniz, folklora neden karşısınız? Folklordan neden korkuyorsunuz? Zeybek’ten, Atabarı’ndan, Horon’dan, Misket’ten, Çayda Çıra’dan neden korkuyorsunuz? Yoksa tek derdiniz, bir folklor oyununda, bir sevinçte, bir mutlulukta kadınla erkeği bir arada görmeye katlanamıyor oluşunuz mu?” -Cemil Yıldız-