Meclis Tatile Girdi Ama Ülkenin Dertleri Devam Ediyor

Meclis Tatile Girdi Ama Ülkenin Dertleri Devam Ediyor

CHP’nin Erzurum’daki ilk grup toplantısında Hataylı vekiller ön saflarda yer aldı

      CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı, dün Erzurum’da yapılan ilk grup toplantısında Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir ön saflarda yer aldı. “Meclis Tatile Girdi Ama Ülkenin Dertleri Devam Ediyor” mesajının verildiği grup toplantısı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Grup toplantısı öncesi, “Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz” kararının alındığı Erzurum Kongre Binası ziyaret edildi, kafe, kahvehane ve esnaf ziyaretleri ile Erzurum halkıyla bir araya gelindi, sorun ve talepleri dinlendi.

Erzurum’un CHP tarihinde önemli bir yeri var …

      Hataylı vekiller yanı sıra muhtarlar ve halkın da katılım sağladığı grup toplantısında Kılıçdaroğlu’nun öne çıkan mesajları şunlar oldu:  “TBMM tatile girdi ama ülkenin dertleri devam ediyor. Artarak devam ediyor. Tarihin bizlere yüklediği bir sorumluluk var. Bu ülkenin kuruluşunda harcımız var. Şehitlerin kanı var, gazilerimiz, atalarımız, babalarımız var. Biz Meclis tatile girdi, oturalım Türkiye’nin sorunlarını seyredelim düşüncemiz yok. Karar aldık. Bir şey yapmamız lazım. Nereden başlayalım? Hepimizin aklına bir tek kent geldi. Erzurum’dan başlayalım. Bir dönem bölgenin Paris’i olarak adlandırılıyordu. Peki bu kadim şehrimiz Milli Kurtuluş Savaşımızın odak ve başlangıç noktasıydı. 

      TBMM’nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum milletvekiliydi. Erzurum’un hem bizim hem CHP tarihinde özel bir yeri var. Madem bu kadar önemli acaba neden CHP’ye sempati göstermedi? Neden tek bir milletvekili bile uzun süre çıkarmadı? Bu işin sorumlusu, kabahati CHP’lilerde yani bizlerde. İğneyi önce kendimize batıracağız. Gelmedik, sofranıza oturmadık. Erzurumlularla helalleşmeye geldik.

Doldurdukları ceplerini dikeceğiz …

      Milli iradenin bir kişiye teslim edildiğini görüyoruz. 100 yıl ağır mücadeleler verdik Milli irade için. Parlamento daha dün toplandı. Olağanüstü toplantıya çağırdık sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek için. Sağlıkta şiddeti nasıl engelleriz diye. Gelmediler, katılmadılar. Niye gelmiyorsunuz? Çözüm adresi TBMM. Niye gelmiyorsun o zaman? Gün olacak hepsi gelecekler, gün olacak o Meclis’in önündeki bayrak kayıtsız şartsız hakimiyetin millette olduğunu çok güçlü bir şekilde seslendirecek. Bunu Millet İttifakı olarak yapacağız.

      İktidara geldiğimizde göreceksiniz. Çiftçilerin bankalardan çektiği kredilerin faizlerini ilk haftada sıfırlayacağız. Canlı hayvandan ete kadar, buğdaydan arpaya kadar dışardan getiriyorlar. Türkiye’de toprak mı yok, üreten mi yok? Hepsi var. Dışardan getiriyorlar, komisyon alıyorlar, ceplerini dolduruyorlar. O ceplerin tamamını dikeceğiz. Bu milletin alın terini birilerine sömürtmeyeceğim. Kim alın teri döküyorsa, oy versin veya vermesin Bay Kemal’in başının üstünde yeri vardır.

Çiftçiler zarar etmeyecek … 

      Çiftçi ektiği veya ürettiği dolayısıyla hiç zarar etmeyecek. Formül çok açık. Maliyet artı makul kar eşittir taban fiyat. Ziraat mühendisini çağıracaksın maliyetini hesaplatacaksın. Bunun üzerine makul kar koyacağız. Çiftçiye diyeceğiz al kardeşim bunun üzerine satabiliyorsan sat, satan yoksa da devlet alacak. Hiçbir çiftçi ektiği üründen dolayı zarar etmeyecek.

Çiftçinin bu AK Parti hükümetlerinden 273 milyar lira alacağı var. Çiftçinin üretim araçları ve hayvanları asla haczedilmeyecek. Çiftçiye ÖTV’si KDV’si olmayan kırmızı mazot vereceğiz. Çiftçinin tarlayı sürmesi lazım. Çiftçinin ucuz kredi ve kırmızı mazot alması lazım. Köylerde kırsalda nasıl öğretmen, imam varsa, veteriner de olacak, ziraat mühendisi de olacak, ziraat teknisyeni de olacak. Bunların tamamı kamu görevlisi olacak ve size hizmet edecek. Kırsalda çalışan kadınlar ve gençler, kırsalda çalıştıkları sürece onların sigortalarını devlet ödeyecek.”

      Mehmet ÖZGÜN